Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Fikcyjne samozatrudnienie. Skarbówka wysłała jasny sygnał

3
Podziel się:

Skarbówka ostrzega, że przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Najnowsze stanowisko szefa KAS pokazuje, że urzędnicy nie zamierzają przykać oczu na powszechną praktykę firm.

Fikcyjne samozatrudnienie. Skarbówka wysłała jasny sygnał
Skarbówka ostrzega, że przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową (PAP, �ukasz G�gulski)

Jak informuje "Rzeczpospolita" szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie samozatrudnienia. Chodzi o przechodzenie z etatu na działalność gospodarczą, ktore zaczęło się kilkanaście lat temu. W wielu firmach na samozatrudnienie przerzucano całe zespoły - czytamy w dzienniku.

Dlaczego firmy robią z pracowników biznesmenów? Współpraca z przedsiębiorcą jest dla pracodawców łatwiejsza i tańsza z uwagi na składki ZUS. Zyskują także pracownicy, własna działalność daje bowiem możliwość wyboru korzystnej formy opodatkowania. Mogą oni także rozliczać wiele wydatków w kosztach - czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: A gdyby tak rzucić wszystko…, czyli ucieczka w Bieszczady nowym Mercedesem Klasy V

Co zmienia najnowsze stanowisko fiskusa? Skarbówka rozpatrywała sprawę spółki akcyjnej, która chce założyć spółkę z o.o. Będzie w niej mieć 100 proc. udziałów. Spółka akcyjna planuje rozwiązać umowy z pracownikami, którzy założą własne firmy i będą współpracować ze spółką z o.o. Spółka akcyjna wystąpiła o opinię zabezpieczającą chroniącą przed zastosowaniem przez fiskusa klauzuli obejścia prawa (czyli przepisów pozwalających zakwestionować transakcję dającą podatkowe korzyści). Skarbówka odmówiła, uznając, że planowane przez spółkę czynności są działaniem sztucznym mającym na celu przede wszystkim korzyści podatkowe - informuje "Rz".

Skarbówka: to fikcyjne samozatrudnienie

Zdaniem urzędników pracownicy mimo założenia własnych biznesów nadal będa wykonywali swoje zadania w niezmienionym zakresie. A to oznacza, że samozatrudnienie jest fikcyjne. Skarbówce nie spodobały się też wynikające z samozatrudnienia korzyści podatkowe.

Co na to eksperci? - Mam zastrzeżenia do stanowiska szefa KAS, ale trzeba przyznać, że nie miał wyjścia, bo cała operacja jest szyta grubymi nićmi - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marcin Borkowski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy. Dodaje, że samozatrudnienie nie jest żadnym oszustwem. –Podejście szefa KAS pokazuje jednak, że fiskus może kwestionować te najbardziej kontrowersyjne sytuacje - dodaje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
hmm
12 min. temu
Panowie co Wy to ,"pieniędzy nie ma i nie będzie" -na pewno ,a od czego są drukarki?-kazdy w tym kraju kombinuje.. Komu forse ,Komu , już włączam drukarke , może 1200+, może na dziadka co nie pracowł a potrzebuje emeryture 1800+, lub rentę alkoholową tez ,a - juz jest uchwalona! ? ,Komu forse , Komu , zlotowki aluminiowe drukujemy jak ciepłe bułeczki, co ja gadam -ciepłe bułe
Janusz z PGR
41 min. temu
Kiedys chlop panszczyzniany placil 10cine teraz placisz 50% dochodow niewolniku
Kkkk
1 godz. temu
Uśmiechajcie się!