Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Fiskus na polowaniu na firmy. Drastyczne kary i dużo pomysłów na nowe

108
Podziel się:

Nawet 20 mln zł może zapłacić przedsiębiorca za niezłożenie tzw. informacji o schematach biznesowych skutkujących oszczędnościami podatkowymi. Problem w tym, że to fiskus ostatecznie decyduje czym jest taki schemat.

Fałszujący faktury VAT mogą spędzić 25 lat za kratami.
Fałszujący faktury VAT mogą spędzić 25 lat za kratami. (PAP)

Jeszcze bardziej dotkliwa może być kara w przygotowywanej ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Tam zapisano nawet 60 mln zł, a dla fałszujące faktury VAT - 25 lat więzienia.

Zdaniem ekspertów przepytanych przez "Rzeczpospolltą" rządzący dodają tak wysokie i drastyczne kary dla przedsiębiorców, nie zdają sobei sprawy z konsekwencji. Tymczasem prokuratorzy często mają problemy z właściwym stosowaniem przepisów.

Zobacz także: Podatek handlowy wraca w dziwnej formie. "Za chwilę będzie też podatek mostowy i płotowy"

Efekt takigo połączenia może być dla przedsiębiorców i ich firm niszczący. Jeśli nawet w jakiejś konkretnej sprawie zarzuty fiskusa nie znajdą potwierdzenia, to firmy i tak moga stracić bardzo cenną na rynku reputację.

Jeśli dodać do tego jeszcze, że w pracach nad ustanawianiem nowych przepisów, nie zawsze chodzi o pomysły rządu, efekty takich działań mogą być opłakane - jak przekonuje dziennik. Wdrażane dyrektywy Unii Europejskiej ws. np. oszustw podatkowych, często nie łączy się w sposób logiczny z rządowymi propozycjami.

Dobrym na to przykładem może być ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Zapisano w niej milionowe kary za niewdrożenie systemu ochrony tzw. sygnalistów. Chodzi tu o pracowników konkretnych firm, którzy ujawniają przestępstwa.

– Równocześnie zabrakło przepisów, które stwarzałyby tym sygnalistom grunt do bezpiecznego działania – zauważa dr Piotr Karlik, adwokat z kancelarii FilipiakBabicz, cytowany przez dziennik.

W jego ocenie tworzy to w wielu firmach atmosferę braku zaufania wśród kadry kierowniczej i członków zarządu. Taka sytuacja nie pozwala na osiąganie dobrych wyników przez firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
WYRÓŻNIONE
Ja13
5 lata temu
Super... Zacznijcie od tych z Wiejskiej ich koleżków, firm i spółek. Z chęcią popatrzę jak „grube ryby” dostają prawomocnie 25 lat.
Pirat
5 lata temu
Sygnalista.....ale nazwa Nazywajmy rzeczy po imieniu... Kapus...konfident...szpicel
pis da
5 lata temu
a to dopiero początek dobrej zmiany - pierwsze 4 lata
NAJNOWSZE KOMENTARZE (108)
trek
5 lata temu
A co z posrednikami ubera i bolta co na jedną licencje ksero zatrudniają kilkunastu kierowców i żadnego nie zgłaszaja do urzędu bo ich nikt nie sprawdza .Kto za nich placi zus ,podatek ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków
Andrzej
5 lata temu
W mojej firmie stosuję cały czas schematy pozwalające zmniejszyć obciążenie podatkowe. Nigdzie tego nie zgłaszam i nie mam zamiaru zgłaszać. To moja firma i jestem nastawiony na zyski, a nie na odprowadzanie jak najwięcej do kasy państwowej. To chyba normalne.
rsyk
5 lata temu
Jeśli nie opanują się po wygranych wyborach - Wrócimy do jaskiń .
GOSTEK766
5 lata temu
Gdyby w Chinach były takie schematy to nadal żyliby w jaskiniach a są mocarstwem ale tam nie ma polityków milionerów
Victor
5 lata temu
od 1944 niszczą Nasz Rodzimy zmysł przedsiębiorczy ,1991 zrobił Nam "schładzanie gospodarki" i jest wony Lud ziemi Tej ziemi nie ukarał wroga! a teraz kontynuacja w mglistej atmosferze dobrobytu zniszczyć resztki Naszej rodzimej z wielkim wysiłkiem i wyrzeczeniami gospodarki ot i po kiego licha była ta rewolucja????
...
Następna strona