Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Fiskus się rozpędził. Skala wykrytych fikcyjnych faktur zaskakuje

18
Podziel się:

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszej połowie br. wykryto 140,5 tys. fikcyjnych faktur. To aż o 102,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - informuje serwis 300gospodarka.pl.

Fiskus się rozpędził. Skala wykrytych fikcyjnych faktur zaskakuje
Wartość fikcyjnych faktur wykrytych przez skarbówkę wyniosła w pierwszym półroczu 4,25 mld zł (Adobe Stock, TOMASZ MAJCHROWICZ)

Serwis dodaje, że wartość fikcyjnych faktur w pierwszym półroczu 2024 roku wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5 proc. większa niż rok wcześniej.

Fiskus w akcji. Rośnie liczba fikcyjnych faktur

"Eksperci komentujący ww. dane są zaskoczeni tak dużym wzrostem, choć – ich zdaniem - samo wykrycie tego procederu nie ma zbytniego wpływu na budżet. Nie oznacza to przecież skutecznego wyegzekwowania zobowiązań" - przekonuje 300gospodarka.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS zbankrutuje? Poseł Kukiz '15: Mogą mieć więcej środków

"Wzrost fikcyjnych faktur jest zastanawiający. Przynajmniej do niedawna istniało przekonanie o rosnącej skuteczności wykrywania oszustw VAT, co działa zniechęcająco na osoby gotowe do takiego procederu. Zwalczanie tego było dla poprzedniej ekipy rządzącej naczelnym hasłem politycznym. Można więc wnioskować, że oszuści uznali, iż szczelność systemu VAT nie jest już priorytetem dla rządu" - serwis 300gospodarka cytuje Jerzego Martini, doradce podatkowego z Kancelarii MartiniTAX.

Handlujący w sieci boją się fiskusa

Przepisy realizują unijną dyrektywę, która ma "poddusić szarą strefę handlu w sieci".

"Gazeta Wyborcza" zwróciła uwagę, że strach padł m.in. na sprzedających zawodowo na Vinted, tzn. osoby kupujące ubrania np. w lumpeksach i sprzedające dużo drożej w sieci. W ten sposób mogły zarabiać nawet kilkaset złotych dziennie, nie płacąc podatków od sprzedaży. "Ale bez trudzenia fiskusa odbywa się również sprzedaż np. elektroniki, wynajmowanie mieszkań na doby (Airbnb, Booking), czy świadczone są usługi (Fixly - remontowe, sprzątania, transportowe)" - wskazano.

Obowiązkiem raportowym zostaną objęci ci, którzy w ciągu roku dokonają na platformie co najmniej 30 transakcji, a także ci, którzy w ciągu roku dokonają sprzedaży za towarów na łączną kwotę przekraczająca 2 tys. euro na danej platformie, bez względu na liczbę transakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
WYRÓŻNIONE
Wyborca
miesiąc temu
Skarbówka zajmuje się drobiazgami a grube ryby mają się dobrze.
Polka
miesiąc temu
Uprościć podatki i składki ZUS.
xyz
miesiąc temu
Skoro nie ma dużego wpływu na budżet, to po co trwać i utrzymywać niewydajny system który tylko hamuje wzrost gospodarczy. Dajcie 1 stawkę, zero zwrotów żeby nie było o co wałów robić i po temacie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (18)
klak
miesiąc temu
PiS odszedł od władzy i już widać skalę wałów jakie przechodziły
Bogaty
miesiąc temu
mnie już nic nie dziwi w poczynaniach US - jak miałem kontrolę w celu prawidłowości kosztów związanych z działalnością, urzędniczki wyrzuciły z kosztów faktury za papier toaletowy, kawę, herbatę, wodę, itp. (dla pracowników) - twierdząc, że to są lewe zakupy!
Michał
miesiąc temu
Dużo nie ścisłości w artykule. Czym innym jest obrót pustymi fakutrami i wyładzenie zwrotów VAT, a czym innym nie opodatkowanie najmu mieszkania.
Bordan
miesiąc temu
A czego się spodziewaliście? Tusk i ekipa bezprawia szaleje, kolesie zarabiają na przekrętach, jest jak bylo, demokracja została obroniona
Dupiarz ze st...
miesiąc temu
Może oPOdatkować lewe faktury?