Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agnieszka Zielińska
|
aktualizacja

Gaz to pozorna oszczędność. Nadchodzą opłaty za emisje budynków

1438
Podziel się:

Ogrzewanie domu gazem to pozorna oszczędność. Po roku 2027 roku korzystanie z gazu i węgla będzie coraz droższe, bo zaczną obowiązywać opłaty za emisje budynków — przypomina Forum Energii w najnowszym raporcie. Każdy kto dziś inwestuje w kocioł gazowy, w przyszłości będzie płacić coraz więcej.

Gaz to pozorna oszczędność. Nadchodzą opłaty za emisje budynków
Za trzy lata ogrzewanie domu gazem i węglem będzie droższe (Adobe Stock)

Komisja Europejska we wtorek zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 r. względem poziomów emisji z 1990 r. Nowe normy dotkną właścicieli kilkudziesięcioletnich domów jednorodzinnych. Będą musieli m.in. postawić na inne źródło ogrzewania niż np. popularne w Polsce piece gazowe, nie mówiąc o piecach na węgiel. Co zrozumiałe rodzi to wiele obaw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Kotły gazowe trzeba będzie wymienić?

W ostatnim programie Radia Zet Urszula Zielińska, wiceminister klimatu została zapytana m.in. o to, co mają zrobić właściciele domów, którzy zainwestowali niedawno w kotły gazowe. W odpowiedzi urzędniczka przypomniała o odblokowaniu 21 mld zł z KPO, które — jak wskazała — czekały na takie cele, aby m.in. ocieplić domy. Dodała, że właściciele domów jednorodzinnych powinni udać się do gminy i zapytać, czy jest ekspert, który doradzi, co w budynku trzeba zrobić na początku. Jednak najpierw "muszą wyłożyć pieniądze, a potem otrzymają zwrot tych środków"

Jej słowa wywołały burzę. Użytkownicy portalu "X", wskazywali, że to tak nie wygląda jak przedstawia wiceminister. "Generalnie, wydajesz 70 tys. i się modlisz, żeby coś oddali" - wskazuje jeden z komentarzy.

Gaz jest tańszy? To się może zmienić

Aleksandra Dziadykiewicz z Forum Energii dorzuciła kolejny ważny element do tej dyskusji. Przypomniała, że już po roku 2027 korzystanie z gazu ziemnego i węgla będzie stawało się coraz droższe, ponieważ zaczną obowiązywać opłaty za emisje z budynków (tzw. ETS 2).

"Pompa ciepła to rachunki grozy? Kocioł gazowy tańszy? To ostatnio popularne hasła. Ale, jak to zwykle bywa, jeśli poszuka się głębiej i spojrzy na szeroki obrazek — rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Najgorzej jest, kiedy człowiek musi podjąć decyzję, w co zainwestować — nie znając wszystkich argumentów. Nie mając świadomości nadchodzących zmian, które sprawią, że to, co dziś wydaje się tańsze — w perspektywie 20 lat wpędzi nas w zawyżone koszty" — napisała we wpisie w serwisie LinkedIn.

"Budynki w pułapce gazowej". Finalnie trzeba będzie kotły gazowe wymienić

Z najnowszego raportu Forum Energii "Budynki w pułapce gazowej", wynika, że eliminacja gazu, jako źródła ogrzewania jest także przewidziana w nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, do 2040 r. Zgodnie z nią do tego czasu budynki nie powinny być już ogrzewane paliwami kopalnymi.

- Znajdujemy się pułapce gazowej. Ci, którzy teraz zainwestują w przyłącze i kocioł gazowy, w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje, a finalnie będą musieli znów wymienić źródło ogrzewania. To oznacza, że konieczna jest interwencja rządu, która oprócz komunikowania nadchodzących zmian, powinna polegać na wyrównaniu kosztów eksploatacji pomp ciepła i gazu w obecnym okresie przejściowym, żeby krótkoterminowe sygnały cenowe nie narażały inwestorów na wyższe koszty w dłuższym horyzoncie czasowym – wyjaśnia Tobiasz Adamczewski, dyrektor programu OZE w Forum Energii i autor raportu "Budynki w pułapce gazowej".

Z analiz Forum Energii wynika ponadto, że tempo zastępowania emisyjnych źródła ciepła pompami ciepła powinno wynosić ok. 260 tysięcy sztuk rocznie.

Według Tobiasza Adamczewskiego, tego procesu nie uda się jednak przeprowadzić bez angażowania społeczeństwa. Dlatego jego zdaniem rząd powinien kompleksowo przyjrzeć się obecnym barierom i zadbać o spójną legislację w tej kwestii. Dodatkowo rozwój przydomowej fotowoltaiki, pomp ciepła, ale także samochodów elektrycznych powinien być wpisany w strategie klimatyczno-energetyczne państwa. Z kolei systemy wsparcia zachęcające do inwestycji w odnawialne źródła energii oraz związane z nimi technologie, powinny być przejrzyste, poparte przewidywalnym systemem rozliczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1438)
on z malym
1 tyg. temu
Ponieważ owsiki przenoszą się m.in. na ubraniach, pościeli, bieliźnie i ręcznikach, wszystkie rzeczy tego typu należy wyprać w wysokiej temperaturze i wyprasować żelazkiem. Również pluszowe misie, koce i dywaniki wymagają czyszczenia.
Norwood 35
1 tyg. temu
Regularne podawanie kotu niewielkich ilości produktów bogatych w błonnik – m.in. purée dyniowego – również może pomóc „odetkać” jelita. Zwierzakowi można też podać niewielką ilość gęsiego lub kaczego smalcu, który zapewni lepszy poślizg w jelitach.
widzu
1 tyg. temu
Szachy to pewien system, który, przy odrobinie wysiłku, można opanować. Najpewniej nie będzie to łatwe, ale gra jest warta stawki: szachy to najlepszy możliwy trening umysłu. To trening organizacji, obserwacji, przewidywania oraz planowania. Dobry gracz szachowy musi dysponować każdym z tych elementów.
tłustawy
1 tyg. temu
Najczęstszą z nich jest alergia na określoną substancję. Mogą być to np. pyłki drzew lub traw, sierść zwierząt, kurz lub odchody roztoczy. Innym powodem świądu oczu jest zapalenie spojówek lub zespół suchego oka. Swędzenie oczu może być też wywołane przez podrażnienie słońcem albo zbyt długą pracę przy komputerze
Michu
1 tyg. temu
Najprościej mówiąc, linienie jest to zrzucenie starego pancerza, w którym pająk się po prostu nie mieści. Powłokę ciała pająka stanowią dwie warstwy: zewnętrznie leżący oskórek, oraz warstwa komórek kostkowych (brukowych) lub cylindrycznych tworząca wewnętrznie leżący podskórek (hipoderma).
...
Następna strona