Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Gorzkie słowa o Izerze. Minister mówi o starcie produkcji. "Nie ma szans"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
46
Podziel się:

Nie ma szans, by powstała cała taśma produkcyjna do 2026 r., wobec faktu minimalnego zaawansowania czegokolwiek, jaki zastaliśmy - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, pytana w Radiu Zet o start produkcji elektrycznej Izery.

Gorzkie słowa o Izerze. Minister mówi o starcie produkcji. "Nie ma szans"
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Licencjodawca, KPRM)

Izera, czyli polska marka samochodów w pełni elektrycznych, była jednym ze sztandarowych projektów rządu PiS. Jej realizacja przez ekipę Donalda Tuska stanęła pod znakiem zapytania, bo projekt ten był wielokrotnie krytykowany w czasie kampanii wyborczej.

- W samym KPO nie ma zapisanej Izery, nie ma czegoś takiego. Jest fundusz elektromobilności. Nie ma szans, by powstała cała taśma produkcyjna do 2026 r., wobec faktu minimalnego zaawansowanie czegokolwiek, jaki zastaliśmy - stwierdziła minister.

Dopytywana była, czy w takim razie Izera w ogóle powstanie. - Wiem, że ministerstwo aktywów prowadzi rozmowy ze stroną chińską, jeśli to będzie przez MAP uznane jako korzystne dla Polski i opłacalne, to otworzyliśmy poprzez przesunięcie do części pożyczkowej takiej możliwości, by inwestycja była realizowana - wyjaśniała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polsce brakuje aut elektrycznych i ładowarek. "Izera ma szansę wypełnić lukę"

Pełczyńska-Nałęcz już wcześniej tłumaczyła przesunięcie ewentualnych funduszy na Izerę z części grantowej do pożyczkowej. - Chodzi o to, że środki z grantu muszą być wydatkowane do połowy 2026 r., a nie ma takiej możliwości, żeby była gotowa linia produkcyjna - a taki był wymóg - do połowy 2026 r. Ten projekt nie jest tak zaawansowany, to była jakaś iluzja - mówiła pod koniec maja.

Na antenie Radia Zet odniosła się także do rządowych dopłat do samochodów elektrycznych, w których również ma pomóc KPO. - Te dopłaty na elektryki się kończą, ale dokonaliśmy rewizji KPO i podatek od aut splanowanych zniknął, ponieważ większość Polaków jeździ autami spalinowymi, ale chcemy zmieniać na zasadzie dobrowolnej i kontynuować dopłaty do aut elektrycznych już ze środków z KPO - wskazała minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przemysł
motoryzacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Oliwia Remczy...
10 godz. temu
1939 Moja znajoma mi powiedziala ze jest stronka gdzie jak chce mi się p1eprzyć to znajdę partnera w 5 minut i miala racje! (1-ROK), (2-ZNAM), (3-TRZY), (4-WER), (5-DWA), (6-BOK), (7-CIE) Każda liczba ma dopisane litery. Jeśli połączysz litery odpowiadające liczbom 27 utworzy wyraz portalu. Jak masz skończone 21 lat to do rana zapewnisz sobie p1eprzen1ę na 100%.
Krzysztof
13 godz. temu
Bo pisowi nie chodziło o polski samochód. Chodziło o to aby go budować, wdrażać rozwiązania, zmieniać koncepcję itp. Jak za komuny tysiące pisowców by się uwłaszczyło przez 20 lat a potem projekt do zamknięcia. Ot całą filozofia.
P11
15 godz. temu
A kto będzie je kupował?
Izera
16 godz. temu
Oddajcie więc pensje które wzięliście za ten projekt
Uśmiechnięty
16 godz. temu
Przepalają kasę na dotacje na cudze elektryki, która miała iść na fabrykę izery.
...
Następna strona