Stopa bezrobocia nie tylko nie wzrosła, ale minimalnie obniżyła się w porównaniu z końcem lutego (kiedy wyniosła 5,5 proc.) i była niższa od notowanej przed rokiem. Jednak, jak podaje GUS, znacznie spadła liczba ofert zatrudnienia zgłoszonych do urzędów pracy. Zadeklarowano też więcej zwolnień grupowych niż miesiąc wcześniej.
W marcu przybyło 98,6 tys. nowych zarejestrowanych bezrobotnych, jednak wyrejestrowano 109,0 tys. osób. Oznacza to, że na koniec marca w rejestrach było ponad 10 tys. mniej bezrobotnych niż miesiąc wcześniej. Całkowita liczba zarejestrowanych osób bez pracy wynosiła na koniec marca 909,4 tys.
Stopa bezrobocia obliczana jest jako udział zarejestrowanych bezrobotnych wśród całej ludności aktywnej zawodowo. Z uwagi na uwzględnienie jedynie osób zarejestrowanych wskaźnik nie jest w pełni miarodajny. Być może osoby, które straciły pracę w drugiej połowie marca, czyli po wybuchy epidemii, nie zdążyły zarejestrować się w urzędzie przed końcem miesiąca. Więcej o sytuacji na rynku pracy powiedzą zatem dane w kolejnych miesiącach.
Do urzędów pracy w marcu zgłoszono 77,6 tys. ofert zatrudnienia, czyli o 31 proc. mniej niż przed miesiącem i o 40 proc. mniej niż przed rokiem. Zmniejszyła się liczba ofert zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego.
W marca zadeklarowano więcej zwolnień grupowych niż przed miesiącem oraz przed rokiem. 184 zakłady zadeklarowały zwolnienie 18,7 tys. pracowników, w tym 1,4 tys. osób z sektora publicznego. Na koniec lutego było to 116 zakładów i 15,2 tys. pracowników, a rok wcześniej - 112 zakładów i 13,5 tys.
Stan wyjątkowy już mamy. Na rynku pracy
W czwartek, jeszcze przed publikacją danych przez GUS, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że bezrobocie w marcu nie wzrosło, natomiast od początku kwietnia liczba bezrobotnych zwiększyła się już o 30 tys. osób netto.
- Bezrobocie w marcu nie wzrosło. Rynek nie zaobserwował wzrostów i dlatego też, kiedy chcielibyśmy porównać marzec roku 2020 do marca 2019 - nie jest to informacja, która coś nowego wniesie w przestrzeni publicznej. Obserwujemy każdego dnia meldunek o bezrobociu. Na dzień dzisiejszy, jeżeli byśmy spojrzeli na przyrost bezrobocia netto [...] to mamy przyrost o ok. 30 tysięcy w miesiącu kwietniu - powiedziała Maląg w wywiadzie dla radiowej Jedynki.
W tym tygodniu GUS podał dane o przeciętnym zatrudnieniu, które w marcu spadło o 0,05 proc. w porównaniu z lutym. W przeliczeniu na etaty oznacza to, że pracę straciło w marcu ponad 34 tys. osób. Dane dotyczą firm zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Takiego spadku nie było od lat.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie