Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inflacja najniższa od 2016 roku. Ceny rosną w tempie niewiele ponad 1 procenta

463
Podziel się:

Świąteczne zakupy okazały się nie takie drogie, jak jeszcze niedawno wieścili ekonomiści. W grudniu ceny były średnio o zaledwie 1,1 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Ceny na półkach sklepowych są wyższe niż rok wcześniej, ale skala podwyżek nie jest duża.
Ceny na półkach sklepowych są wyższe niż rok wcześniej, ale skala podwyżek nie jest duża. (East News, Krzysztof Mystkowski/KFP/REPORTER)

Ostatnie prognozy ekspertów Narodowego Banku Polskiego mówiły o przyspieszeniu podwyżek cen. Średnia inflacja w 2019 roku miała wzrosnąć w okolicę 3,2 proc. Byłby to najwyższy poziom wskaźnika od blisko 7 lat. W obliczu najnowszych statystyk GUS wydaje się, że szacunki te są zdecydowanie zbyt pesymistyczne.

W grudniu, gdy w związku ze świętami Polacy szturmują sklepy, inflacja utrzymała się na względnie niskim poziomie. Średnio ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były o 1,1 proc. wyższe niż w grudniu 2017 roku. To najniższa inflacja od końca 2016 roku.

W porównaniu z listopadem wyhamowała o 0,2 pkt proc. Grudzień jest już czwartym miesiącem z rzędu, gdy tempo podwyżek cen hamuje. W sierpniu sięgało 2 proc.

Konsumenci się cieszą. Za to ekonomiści drapią się po głowach i pytają czy w obliczu wszechobecnych podwyżek cen inflacja może być rzeczywiście tak niska? Z punktu widzenia NBP jest to nawet problem, bo celem bankierów jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen, a za taki uznają stan, w którym inflacja wynosi około 2,5 proc., z akceptowanym odchyleniem +/- 1 pkt proc.

Z tym większym zainteresowaniem obserwatorzy rynkowi będą czekać na dane o inflacji za pierwsze miesiące 2019 roku. Wcześniej, jeszcze w styczniu, poznamy szczegółowe statystyki, mówiące o tym co konkretnie drożało i w jakiej skali w grudniu. Piątkowa publikacja ma jedynie ogólny charakter i należy ją traktować jako wstępne rozeznanie.

Jedyne kategorie, jakie wyróżnił GUS, to żywność, nośniki energii i paliwa. Poniżej średniej wypadają podwyżki cen żywności. Wyniosły około 0,9 proc. Energia w rok podrożała o 1,1 proc, a paliwa o 7,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(463)
WYRÓŻNIONE
proste wyjaśn...
6 lat temu
pewnie promy staniały (te budowane w Stoczni Szczecińskiej w których premier Morawiecki kładł stępkę)
stary
6 lat temu
Dwa lata temu w Auchan za mak zapłaciłem 9 zł/kg, a w tym roku kosztował 35. A kto w święta się bez maku obejdzie ?
ekonom
6 lat temu
Propaganda lepsza niż za Goebelsa. Inflacja 1%. Buhahahahaha
NAJNOWSZE KOMENTARZE (463)
money
5 lata temu
i z lokatami tragedia.... https://webmagazyn.pl/tak-zle-jeszcze-nie-bylo-oprocentowanie-lokat-tapnelo/
Pewny
6 lat temu
GUS jest jak w tym kawale. Jest konkurs na ksiegowego. Komisja zadaje pytanie pierwszemu kandydatowi. Ile jest 2+2 . Cztery. Zle. Nastepny odpowiada ze 5 . Zle. Kolejny ze 6 . Zle. Nastepny przed udzieleniem odpowiedzi pyta. " a ile ma byc ? " . Tak dziala GUS.
345bt35tb35tb
6 lat temu
nawet pracownicy gusu nie wierzą w to co publikują. Wyniki dostają z góry. wszystkie badania są dla picu.
wisus54
6 lat temu
Jeszcze się okaże że na podstawie tej inflacji emeryt będzie musiał oddać państwu z emerytury nienależnie naliczona waloryzację.
mmm
6 lat temu
ludzie aż tak głupi nie są, żeby w to uwierzyć
...
Następna strona