Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Kara od spółdzielni za oszczędzanie na ogrzewaniu

71
Podziel się:

Koszty ogrzewania domów i mieszkań wzrastają, szczególnie szybko w 2022 roku z uwagi na inflację, wojnę w Ukrainie i kryzys energetyczny. Dlatego wielu z nas poszukuje sposobów na ograniczenie tego wydatku. Jednak musisz mieć świadomość tego, że nadmierne oszczędzanie w takim zakresie może spowodować nałożenie na Ciebie kary przez spółdzielnię mieszkaniową. Dlaczego? Czemu działania zmierzające do oszczędzania na ogrzewaniu niosą ze sobą takie negatywne konsekwencje?

Kara od spółdzielni za oszczędzanie na ogrzewaniu
Oszczędzanie na ogrzewaniu - jakie może mieć konsekwencje? (unsplash.com)

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Masz mieszkanie? W takim razie najczęściej co miesiąc płacisz czynsz i szereg innych opłat, wśród których znajduje się również kwota odprowadzana do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty tytułem zapewnienia komfortu cieplnego, czyli po prostu opłata za ogrzewanie. W 2022 roku wszystko drożeje – według Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu inflacja wyniosła 17,2 proc. w skali roku i nic nie wskazuje na to, by mogłaby być mniejsza już w kolejnych miesiącach. Na obniżenie dynamiki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Drożeje też energia elektryczna i cieplna, dlatego należy przygotować się na wysokie podwyżki, np. opłat za ogrzewanie. Nic więc dziwnego w tym, że poszukujemy sposobu na efektywne oszczędzanie. Wśród takich metod można wskazać to, że należy:

  • utrzymywać umiarkowaną temperaturę we wnętrzach mieszkalnych – 20-21 stopni w dzień oraz 19 stopni w godzinach nocnych,
  • wietrzyć pomieszczenia krótko, ale intensywnie, nie dopuszczając do wychłodzenia zbytnio mieszkania,
  • nie ogrzewać pustych pomieszczeń,
  • wyłączać kaloryfery podczas wietrzenia,
  • nie zakrywać w żaden sposób grzejników w mieszkaniu.

Eksperci mówią, że już samo obniżenie średniej temperatury we wnętrzach o 1 stopień generuje co najmniej kilkuprocentowe zmniejszenie kosztów. Uważaj jednak na nadmierne oszczędzanie w tym zakresie w blokach znajdujących się w zasobach spółdzielni. Dlaczego?

Kara od spółdzielni za oszczędzanie na ogrzewaniu 

Przykład jednej z mieszkanek bloków w Trójmieście wskazuje, że za zbyt duże oszczędzanie na ogrzewaniu można zostać obciążonym nawet karą. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że są ludzie, którzy samolubnie korzystają na ogrzewaniu zapewnianym od sąsiadów. W szczególności chodzi tu o osoby zajmujące mieszkania otoczone sąsiednimi lokalami. W efekcie płacą za ogrzewanie przysłowiowe grosze, a ich sąsiedzi przez to muszą wydawać jeszcze więcej na zapewnienie sobie i im komfortu termicznego. 

Czy spółdzielnia ma prawo naliczyć karę, jeśli oszczędzamy na ogrzewaniu?

Niestety tak, spółdzielnia mieszkaniowa ma możliwość nałożenia kary na osoby, które nie tyle oszczędzają, ile korzystają z ogrzewania od sąsiadów, a same po prostu nie grzeją – zakręcając swoje kaloryfery. Dzięki temu ich rachunki są nieproporcjonalnie niższe niż innych mieszkańców tego samego bloku czy nawet tej samej klatki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Samorządy pod presją rządu. Pomogą z węglem? "Jak zabraknie cukru, też będziemy sprzedawać?"

Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w lokalu mieszkalnym w całym sezonie jesienno-zimowym powinna być utrzymywana minimalna temperatura na poziomie co najmniej 16 stopni Celsjusza. To ważne, ponieważ utrzymywanie niższej temperatury w mieszkaniu prowadzi do wychłodzenia ścian i stropów lokali sąsiadujących. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, nietrudno o zagrzybienie ścian mieszkania, a to wymusza konieczność przeprowadzenia zaawansowanych remontów. 

Eksperci wskazują, że w dzień w mieszkaniach powinny panować warunki termiczne nieprzekraczające 21 stopni Celsjusza, zaś w nocy może być chłodniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
mumin
2 tyg. temu
Ziemniaki przekrój na połówki i delikatnie wydrąż środek. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Kurki umyj i oczyść. Duże pokrój na mniejsze kawałki, mniejsze pozostaw w całości. Cebulę pokrój w kostkę. Natkę drobno posiekaj. Fetę pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Dodaj mięso mielone i smaż, aż całkowicie zmieni kolor. Dodaj kurki i smaż około 5 minut. Dopraw solą i pieprzem. Często mieszaj. Dodaj natkę pietruszki, wymieszaj i smaż około minuty. Do każdego ziemniaka nałóż porcję farszu. Na wierzchu ułóż kostki fety.
kultowy men
2 tyg. temu
Do miseczki wlej oliwę z oliwek. Dopraw tymiankiem, solą i pieprzem. Wymieszaj. Dynię przekrój na pół i usuń pestki. Miąższ natnij w kratkę do około 3/4 głębokości, nie przecinając skóry. Dynię natrzyj oliwą z oliwek z przyprawami. Marynata powinna wsiąknąć w miąższ dyni. Ułóż na blasze, wstaw do piekarnika i piecz 30-35 minut. Szalotkę pokrój w krążki. Na suchej patelni upraż nasiona słonecznika i płatki migdałowe. Dynię wyjmij z piekarnika i przełóż na talerz lub deskę. Udekoruj krążkami szalotki, posyp prażonymi nasionami słonecznika, płatkami migdałowymi i żurawiną. Udekoruj świeżymi ziołami.
solis
2 tyg. temu
Bataty dokładnie wyszoruj, przekrój wzdłuż na połówki, odetnij cienkie kawałki ze spodu ponacinaj miąższ w kratkę na głębokość około 1 cm. Ułóż na blasze wysmarowanej olejem, spryskaj olejem, lekko posól. Wstaw do gorącego piekarnika i piecz przez około 20-25 minut (dokładny czas zależy od wielkości batatów), aż będą miękkie. Kiedy bataty się pieką przygotuj farsz. Na dużej patelni rozgrzej olej (lub masło). Dodaj zawartość opakowania Kaszy na Patelnię bulgur z cieciorką . Smaż, często mieszając, przez 10 minut. Pod koniec smażenia dodaj przyprawę z saszetki. Wymieszaj. Do patelni dodaj liście szpinaku oraz rodzynki i cały czas mieszając smaż na średnim ogniu, aż szpinak zmięknie i zmieni kolor na intensywnie ciemnozielony. Zestaw z ognia. Podpieczone bataty wyjmij z piekarnika, z każdego wybierz około połowy miąższu, drobno go posiekaj i dodaj do farszu. Wymieszaj dokładnie. Farszem napełnij wydrążone bataty, spryskaj łyżką oleju i wstaw ponownie do piekarnika
oneman
2 tyg. temu
Umyte i osuszone bakłażany (ze skórką) i cukinie pokrój na plastry o grubości 2 cm. Obraną cebulę pokrój na ćwiartki. Czosnek podziel na pojedyncze ząbki. Papryki przekrój na pół, usuń gniazda nasienne, pokrój na paski o szerokości około 3 cm. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia wysmaruj 2 łyżkami oleu. Ułóż w niej warzywa grupami, tak by się nie mieszały ze sobą, pomiędzy kawałki powkładaj ząbki czosnku. Skrop pozostałym olejem, lekko posól. Wstaw do gorącego piekarnika i piecz przez 15 minut. Po tym czasie wyjmij, odstaw na 10 minut do odparowania, odwróć kawałki na drugą stronę. Czosnek wyjmij spomiędzy warzyw i odstaw do wystygnięcia. Warzywa ponownie wstaw do gorącego piekarnika i piecz przez około 20 minut - będą gotowe, kiedy brzegi zaczną się lekko przypalać. Przygotuj sos jogurtowy: upieczony i obrany czosnek drobno przeciśnij przez praskę, dodaj do jogurtu, dodaj bazylią i pietruszką oraz musztardę. Dopraw solą i pieprzem, wymieszaj.
taki-sobie-ni...
2 tyg. temu
Najczęściej zachowują się w pokładach geologicznych jedynie twarde szczątki organizmów, tj. drewno roślin czy elementy szkieletu zwierząt, wtórnie wypełnione różnymi minerałami (najczęściej krzemionką lub węglanem wapnia). Długotrwały proces zastępowania w nich pierwotnych składników organicznych składnikami nieorganicznymi to FOSYLIZACJA. Poza kopalnymi szczątkami w skałach są odnajdywane dość często odciski organizmów lub ich części oraz ślady ich aktywności życiowej. Szczególna wartość mają takie znaleziska, które zawierają także dobrze zachowane części miękkie. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy szczątki zachowują się w formie, tzw. inkluzji, czyli wtrętów w materiale, w którym rozkład ciała jest niemożliwy lub bardzo ograniczony: w lodzie (np. obraz mamuta zachowany w wiecznej zmarzlinie na Syberii), w glebie przesyconej ropą naftową czy w bursztynie. Podstawową cechą znalezisk kopalnych jest ich fragmentaryczność. Niekompletnością charakteryzuje się też całość zapisu kopalnego.
...
Następna strona