Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Kartki o zakazie zbierania grzybów. Powiesiła je nieistniejąca instytucja

2
Podziel się:

W lesie pod Łodzią pojawiły się nietypowe kartki informujące o "całkowitym zakazie zbierania grzybów i owoców leśnych" z powodu rzekomego rozpylania szczepionki przeciw wściekliźnie lisów. Jednak organizacja, która miała wywieszać rzekome ostrzeżenia nie istnieje - podaje TVN24.

Kartki o zakazie zbierania grzybów. Powiesiła je nieistniejąca instytucja
Kartki o zakazie zbierania grzybów. Powiesiła je nieistniejąca instytucja (Licencjodawca)

Jak podaje TVN24, Nadleśnictwo Kolumna poinformowało w mediach społecznościowych o nietypowej sytuacji – w lasach koło miejscowości Prawda pojawiły się kartki informujące o "całkowitym zakazie zbierania grzybów i owoców leśnych" z powodu rzekomego rozpylania szczepionki przeciw wściekliźnie lisów. Kartki miały być rozwieszone przez "Wojewódzki Inspektorat Lasów Państwowych", który jednak nie istnieje.

Te kartki - po rozpoznaniu zrobionym przez Straż Leśną, miejscowych leśniczych - wiszą głównie w rejonie miejscowości Prawda i Guzew. My tam mamy kilka niewielkich obszarów leśnych, gros lasów jest prywatnych. Te kartki, które się pojawiły na terenie naszych lasów, zdjęliśmy. W tym roku grzybów jest naprawdę tak dużo, że nikogo nie trzeba odstraszać w ten sposób - skomentował nadleśniczy Nadleśnictwa Kolumna Michał Falkowski.

Falkowski zdementował istnienie instytucji "Wojewódzki Inspektorat Lasów Państwowych", zaznaczając, że wynika to prawdopodobnie z niewiedzy ludzi na temat rzeczywistych jednostek, takich jak nadleśnictwa Grotniki, Kolumna oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi - podaje TVN24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile kino zarabia na popcornie? Prezes ujawnia

Zmienia się sezon dla grzybiarzy

Obserwowane zmiany w cyklach przyrodniczych związane ze zmianami klimatu sugerują, że sezon grzybowy w Polsce może się przesunąć z września na październik, a w przyszłości nawet na okres od listopada do stycznia.

W oczekiwaniu na poprawę sytuacji grzybiarze powinni pamiętać o kilku istotnych zasadach. Zbieranie grzybów jest zabronione na obszarach chronionych, takich jak rezerwaty i parki narodowe. Leśnicy apelują również o oszczędzanie dużych, starych owocników grzybów, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju grzybni, mimo że nie są atrakcyjne kulinarnie. Ponadto, zaleca się powstrzymanie od zbierania rzadkich i zagrożonych gatunków grzybów, nawet jeśli są jadalne.

Idealne warunki dla rozwoju grzybów w polskich lasach to wynik złożonej interakcji wielu czynników środowiskowych. Kluczowa jest odpowiednia wilgotność gleby, która powinna wynosić od 70 do 80 procent, oraz temperatura podłoża, która sprzyja wzrostowi grzybni, oscylując w granicach 15-20 stopni Celsjusza.

Ważne są także wahania temperatury między dniem a nocą, stymulujące formowanie się owocników. Istotne znaczenie ma również kwaśne pH gleby (5,5-6,5) oraz obecność specyficznej mikroflory glebowej, co w połączeniu z opadami i odpowiednim nasłonecznieniem tworzy optymalne warunki do rozwoju różnych gatunków grzybów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
WYRÓŻNIONE
Gosc
3 godz. temu
Zaśmiecają tymi kartkami lasy
ganosia
2 godz. temu
moze ktos prywatnie chce wyzbierac grzyby i je sprzedac to trzeba wyjasnic a nie peple mele
NAJNOWSZE KOMENTARZE (2)
ganosia
2 godz. temu
moze ktos prywatnie chce wyzbierac grzyby i je sprzedac to trzeba wyjasnic a nie peple mele
Gosc
3 godz. temu
Zaśmiecają tymi kartkami lasy