Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Katastrofy samolotów 737 Max. Boeing zgodził się przyznać do winy za oszustwo

7
Podziel się:

Amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny Boeing, zgodził się przyznać do oszustwa kryminalnego, związanego ze śmiertelnymi katastrofami 737 Max. Zapłacił też grzywnę w wysokości 487,2 miliona dolarów.

Katastrofy samolotów 737 Max. Boeing zgodził się przyznać do winy za oszustwo
Boeing ma przyznać się do winy i zapłacić grzywnę w amerykańskim dochodzeniu (Getty, 2024 Kevin Carter)

Gigant lotniczy przyznał się do spisku, mającego na celu oszukanie Federalnej Administracji Lotniczej po tym, jak prokuratura stwierdziła, że konstruktor samolotu świadomie złożył fałszywe oświadczenia na temat oprogramowania samolotu 737 Max.

Problemy Boeinga. Zgodził się na kluczowy krok

Zgodnie z porozumieniem sądowym Boeing zostanie uznany za przestępcę. Uniknie jednak procesu, co może ułatwić próby wyjścia z kryzysu produkcyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szef Wizz Aira zdradza patenty na tanie i udane podróżowanie. "Ma to sens"

Boeing został obarczony grzywną w wysokości 487,2 miliona dolarów. Departament Sprawiedliwości zalecił, aby sąd zaliczył w to połowę kwoty, którą koncern wyasygnował już wcześniej. Aby umowa weszła w życie, wymaga zgody sędziego federalnego.

Zanim sędzia Reed O'Connor podejmie decyzję, czy zaakceptować umowę i ustalić, czy Boeing jest winien zadośćuczynienia rodzinom 346 osób, które zginęły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019, krewni będą mogli wyrazić sprzeciw wobec warunków porozumienia.

Oto warunki porozumienia

CNBC zwraca uwagę, że uznanie Boeinga za przestępcę może skomplikować zdolność firmy do sprzedaży jej produktów rządowi USA. Około 32 proc. z prawie 78 miliardów dolarów przychodów Boeinga w zeszłym roku pochodziło z wytworów w zakresie obrony, przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa.

Porozumienie wprowadza niezależnego nadzorcę do monitorowania Boeinga przez trzy lata. Będzie musiał także zainwestować co najmniej 455 milionów dolarów w programy odnoszące się do bezpieczeństwa. Koncern zgodził się również, aby jego zarząd spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy.

Departament Sprawiedliwości ogłosił umowę miesiące po tym, jak federalni prokuratorzy stwierdzili, że gigant lotniczy naruszył ugodę z 2021 roku, która chroniła go przed ściganiem przez trzy lata.

"Możemy potwierdzić, że osiągnęliśmy porozumienie w sprawie zasad dotyczących warunków ugody z Departamentem Sprawiedliwości, jeśli zostaną one sformalizowane i zatwierdzone" - oświadczył Boeing po złożeniu dokumentów sądowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
edesx
3 godz. temu
Ciekawe kiedy się przyznają, że wlecieli w WTC.
brednie
7 godz. temu
Hahaha i nikt nie pójdzie siedzieć, bo bogaci nie siedzą, prawo jest dla biedaków. Deepwater Horizon to kolejny przykład.
WON_UE
wczoraj
ile MILIONÓW usd premii dostał zarząd przez te kilka lat? i dlaczego tylko 200milionów
11kk
wczoraj
a pójdzie ktoś siedzieć za zaniedbania, nawet w ZSRR tacy ludzie mieliby proces, a tu nic pod dywan
Kasa > życie
wczoraj
W pogoni za zyskami zarząd świadomie skłamał w dokumentacji samolotu i ukrył przed pilotami kluczowy system. W pogoni za zyskami kod odpowiedzialny za katastrofę tych samolotów został napisany przez młodszego programistę, kontraktora z zewnętrznej hinduskiej firmy HCL, który nie miał w ogóle pojęcia o tym co koduje. Wskutek chciwości zarządu życie straciło kilkaset osób. I teraz NIKT nie pójdzie za to siedzieć? To skandal! Mam nadzieję, że sędzia wykaże się uczciwością i nie da się przekupić pustymi obietnicami o 'wydatkach na monitorowanie'.