Karol III i jego żona Kamila zostali koronowani na króla i królową Wielkiej Brytanii. Uroczystości, odbywające się po raz pierwszy od 70 lat, były transmitowane na całym świecie. Jedno na pięć gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii deklarowało chęć zakupu dodatkowych produktów spożywczych na ten dzień, przypadający w trakcie długiego weekendu (6-8 maja).
Koronacja nowego monarchy Wielkiej Brytanii to nie tylko wydarzenie historyczne, państwowe, religijne (król jest głową Kościoła anglikańskiego), ale i wielkie show komercyjne. Na tę okoliczność wyprodukowano liczne pamiątki - od ściereczek do naczyń, przez kubki i talerze, po pluszowe misie, poduszki i magnesy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kingchup, piwo i majonez. Produkty na cześć Karola III
Portalspozywczy.pl przyjrzał się najdziwniejszym przykładom produktów spożywczych powstałych z myślą o koronacji króla Karola III. Firma Heinz wyprodukowała specjalną wersję swojego flagowego ketchupu do sprzedaży przez internet. Uwagę zwraca okolicznościowa etykieta i nazwa "Kingchup". Firma Tiptree stworzyła z kolei koronacyjny majonez - zawierający także chutney z mango i pikantne curry w proszku.
Producent słodyczy, należący do Mars Wrigley's, przygotował czekoladowe popiersie króla Karola III w skali 1:1. "Wykonanie popiersia zajęło cztery tygodnie i pokazuje Karola w mundurze, który ma nosić 6 maja. Model waży ponad 23 kg" - czytamy w portalu.
Pojawiło się też piwo "Powrót Króla" - warzone w Windsorze przez browar Windsor&Eton. Nazwa nawiązuje do powrotu na tron króla po ponad 70 latach panowania królowej. Niecodziennym koronacyjnym rarytasem jest koronacyjne ciasto mięsne, zawierające brytyjską wieprzowinę i ulubione mięso Karola III - bażanta, a do tego galeretkę z kasztanów i wina. Całość zamknięto w cieście uformowanym w kształt korony.
Za 150 funtów można kupić metalową puszkę ozdobioną brytyjską flagą i hasłem "Kawior Jego Królewskiej Mości". W środku kryje się 30 g kawioru. Okolicznościowe opakowania zyskało tez wiele popularnych produktów, zwłaszcza ciastek.
Król Karol III i królowa Kamila na diecie
Jak pisze portalspozywczy.pl, królewska para najprawdopodobniej nie spróbuje żadnego z tych produktów na ich cześć. "Dlaczego? Dieta króla Karola III i królowej Camilli opiera się głównie na owocach i warzywach, najlepiej organicznych i pochodzących z własnych ogrodów. Uwielbiają też ryby i sałatki. Aby zmniejszyć swój ślad węglowy, król przechodzi na wegetarianizm dwa dni w tygodniu i rezygnuje z nabiału w inny dzień" - czytamy.
Sam Karol, jeszcze jako książę i następca tronu, stworzył i zarządzał własnym imperium spożywczym. To warta miliony funtów firma "Duchy Originals" produkująca organiczną żywność.
17 kwietnia na profilu Rodziny Królewskiej na Twitterze pojawił się przepis na koronacyjny quiche, czyli tartę z kruchego ciasta ze słonym nadzieniem ze szpinaku, bobu i estragonu. Ma być serwowane w całej Wielkiej Brytanii podczas koronacyjnego weekendu.