Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Kluczowa branża w kryzysie. Eksperci szukają przyczyn

23
Podziel się:

Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny w comiesięcznym Biuletynie Statystycznym pozwalają na dogłębną analizę przyczyn słabych wyników produkcji budowlano-montażowej w pierwszym kwartale 2023 roku. Rozbicie wyniku budowlanki na szczegóły ukazuje ciekawe tendencje w różnych kategoriach budownictwa - donoszą eksperci mBanku.

Kluczowa branża w kryzysie. Eksperci szukają przyczyn
Branża budowlana przeżywa gorszy okres (GETTY, NurPhoto)

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez GUS, produkcja budowlano-montażowa spadła w Polsce o 13,3 proc. rok do roku. To wynik znacznie gorszy od przewidywań. Eksperci przewidywali spadek wskaźnika na poziomie -4,4 proc. rok do roku.

Co może być przyczyną tego stanu rzeczy? Jak czytamy w analizie mBanku produkcja budowlano-montażowa w cenach bieżących ukazuje, że za "minusy: w ujęciu rocznym w ostatnim czasie odpowiadała głównie inżynieria lądowa i wodna. A jak wygląda sytuacja w poszczególnych segmentach branży?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Zróżnicowana sytuacja branży budowlanej

W kategorii budowy budynków sytuacja wydaje się być nieco lepsza, choć jak zauważają analitycy, jest ona silnie zależna od celu, w jakim owe budynki powstają. Kategorię na powierzchni utrzymuje budowa budynków mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i wielomieszkaniowych. Każda z tych kategorii kontrybuuje dodatnio do wyniku produkcji budowlano-montażowej.

Gorzej prezentuje się sytuacja w budynkach komercyjnych. "Dynamika tej kategorii jest w ujęciu rocznym na ujemnych terytoriach głównie za sprawą budynków przemysłowych i magazynowych i obiektów kulturalnych i zdrowotnych" - czytamy w analizie. Przyczyn upatruje się w wysokiej bazie tych kategorii sprzed roku oraz słabszym wzroście PKB ogółem w zeszłym roku (budynki przemysłowe) i dołku w samorządowych inwestycjach przed wyborami (budynki kulturalne i zdrowotne).

Inżynieria lądowa i wodna przyczyną problemów?

Kategoria budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej okazała się być najciekawsza, gdyż jak wskazano wcześniej, to ona odpowiadała za roczne spadki budowlanki ogółem.

"Problem w tym, że nie ma tu nadmiernie co analizować. Poleciało niemal wszystko" - podkreślają analitycy.

Dodatnie dynamiki odnotowały jedynie kategorie budowy dróg oraz budowy tuneli i mostów. Reszta kategorii zanotowała minusy w rocznych dynamikach, z czego najsilniej spadła kategoria kolei. Przyczyn upatruje się w końcu wydatków z poprzedniej unijnej perspektywy i braku rozpędzenia wydatkowania nowych środków.

Perspektywy na dalszą część roku

Powyższe szczegóły nie zmieniają oceny perspektyw budowlanki na dalszą część roku. "Perspektywę psuje zakończenie robót publicznych przed wyborami samorządowymi oraz odsunięcie w czasie wprowadzenia nowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Słońce powinno wzejść dopiero bliżej końca roku, a na pełny jego blask przyjdzie poczekać do 2025 roku. - podsumowuje analiza mBanku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Ciekawy
miesiąc temu
Koperek, dużo koperku drobno siekamy. To samo robimy z natką pietruszki. Fetę rozdrabniamy widelcem na małe kawałki. Kawałki brokułów ścieramy na tarce o grubych oczkach. Najszybciej zrobimy to za pomocą robota kuchennego, ale można też użyć zwykłej tarki. Ugotowane na twardo jajka przekładamy do miski. Rozdrabniamy je za pomocą tłuczka do ziemniaków. Do jajek dodajemy startego brokuła, jedno surowe jajko, tartą bułkę, posiekane zioła, rozdrobioną fetę. Doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą. Mieszamy na jednolitą masę. Będzie gęsta i właśnie taka ma być. Odstawiamy na bok i zabieramy się za przygotowanie sosu. W garnku roztapiamy masło. Dodajemy koncentrat pomidorowy i cukier. Smażymy przez 2 minuty na dużym ogniu, cały czas mieszając. Wlewamy mleko, mieszamy, doprawiamy pieprzem i solą. Wlewamy słodką śmietankę. Mieszamy dokładnie i gotujemy na małym ogniu przez około 4 minuty, aż sos nieco zgęstnieje. Zestawiamy z ognia. Dłońmi zwilżonymi zimną wodą formujemy niewielkie kotleciki. Ważne, by były dobrze ściśnięte, by potem nie rozpadały się podczas smażenia. Kotleciki panierujemy w tartej bułce. Na patelnie rozgrzewamy olej i wkładamy kotleciki. Smażymy przez około 3 minuty z każdej strony. Przewracamy je ostrożnie na drugą stronę, bo są bardzo delikatne. Usmażone kotleciki przekładamy na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Bolek
miesiąc temu
Papryki myjemy przecinamy w pół by powstała czapka i pozbywamy się środka (ja nacieram środek solą). Ryż gotujemy tak jak w przepisie na opakowaniu. Cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy na patelni,gdy zaczyna się szklić dodajemy mięso i chwilę podsmażamy.Doprawiamy do smaku i dodajemy do ryżu.Wszystko mieszamy i wypełniamy nasze papryki.Wkładamy do naczynia żaroodpornego,podlewamy bulionem i pieczemy ok 30 minut w 190 stopniach.Czas pieczenia może się skrócić lub wydłużyć wszystko zależy od papryki.
Dr oko
miesiąc temu
W umytych i osuszonych pomidorach ostrym nożem zrób nacięcia do około 4/5 ich głębokości. Rób je uważnie, by pomidorów nie przekroić do końca. Na każdym pomidorze zrób około 5-6 nacięć. Dymki drobniutko posiekaj. Papryczkę chili przekrój na pół, usuń pestki, następnie pokrój na możliwie najmniejsze kawałki. Czosnek przeciśnij przez praskę Do miseczki dodaj wszystkie składniki sosu oraz orzechy, wymieszaj. Nacięcia w pomidorach wypełnij sosem z orzechami. Udekoruj listkami kolendry i połówkami orzechów. Podawaj od razu.
Ania
3 miesiące temu
Idzie bida
Lucyfer
3 miesiące temu
To wszystko dzięki nadmiarowi "demokracji". A teraz to już tylko pod górkę.
...
Następna strona