Z badania wynika, że 16,6 proc. badanych na etapie nominacji na członka rady nadzorczej bierze pod uwagę proporcje płci w radzie nadzorczej. 43,8 proc. respondentów jeszcze tego nie robi, ale deklaruje, że zachodzące zmiany w otoczeniu rynkowym mogą skłonić ich do zmiany i uwzględnienia tego aspektu w przyszłości
Tylko niecałe 15 proc. respondentów uważa, że władze polskich spółek giełdowych są zróżnicowane pod względem kompetencji i płci. Jednak inwestorzy instytucjonalni rzadko nominują kobiety na członków rad nadzorczych – regularnie robi to jedynie co dziesiąty z respondentów.
Jak czytamy, najczęściej wymieniane przyczyny sporadycznej nominacji kobiet przez ich organizacje to:
- mniejsza aktywność kobiet niż mężczyzn w promowaniu swoich kandydatur i niezabieganie o to w sposób wystarczający (ten wariant wybrało 25,0% badanych)
- w procesie nominacji dana organizacja korzysta z własnej bazy kandydatów, w której co prawda są kobiety spełniające jej kryteria, jednak jest ich za mało i zasiadają już w radach nadzorczych innych spółek portfelowych (22,9% badanych).
Wśród kluczowych działań mogących zwiększyć szanse kobiet w nominacjach do rad nadzorczych respondenci w badaniu wskazali:
- zwiększenie puli kobiet dostępnych w ich bazach (37,5% respondentów),
- możliwość osobistego kontaktu i poznania większej liczby kandydatek (27,1% respondentów)
- uzyskanie dostępu do bazy wykwalifikowanych kandydatek prowadzonej przez zewnętrzny podmiot (16,7% respondentów).
Badanie "Różnorodność w radach nadzorczych 2021" przeprowadzono z inicjatywy 30% Club Poland Investor Group, czyli grupy krajowych inwestorów instytucjonalnych wspierających działania Klubu. Investor Group w Polsce tworzą: Aegon PTE, NN Investment Partners TFI i Noble Funds TFI. Partnerem raportu jest United Nations Global Compact Network Poland. 30% Club Poland liczy już 19 członków.