Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Kodeks pracy. Pracownik, który udowadnia w sądzie, że został niesłusznie zwolniony, może wrócić do firmy szybciej. Warunkowo

54
Podziel się:

Sąd może przywrócić zwolnionego do pracy jeszcze przed końcem trwania procesu. Nowe zasady zaczynają obowiązywać w czwartek. Dotychczas było tak, że pracownik, który uważał, że został niesłusznie zwolniony, mógł wrócić na stanowisko dopiero po zakończeniu – czasem wielomiesięcznego – procesu.

Zwolniony pracownik może żądać przywrócenia do pracy jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku
Zwolniony pracownik może żądać przywrócenia do pracy jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku (123RF)

Ważne zmiany w kodeksie pracy. Jeśli pracownik uważa, że został niesłusznie zwolniony, może się domagać przywrócenia do pracy już przez sąd I instancji. To istotna zmiana, bo pozwala wrócić na dotychczas zajmowane stanowisko jeszcze przed prawomocnym zakończeniem procesu – informuje "Rzeczpospolita".

Jak zauważa mecenas Sławomir Paruch, do tej pory ze względu na bardzo długi czas trwania procesów pracowniczych, większość zwolnionych walczyła jedynie o odszkodowanie. Teraz możemy się spodziewać większego zainteresowania roszczeniem o przywrócenie do pracy.

- Dla pracodawców oznacza to większe ryzyko powrotu zwolnionego i związanych z tym komplikacji organizacyjnych i kosztów. A za ugodowe ukończenie sporu przedsiębiorca będzie musiał zapłacić więcej – zauważył Sławomir Paruch.

Zobacz także: Obejrzyj: Firmy rodzinne wzorem dla innych. "Sytuacja dobra lub bardzo dobra"

Taki pracownik może być bowiem, jak zauważa "Rzeczpospolita", "tykającą bombą". Trudno się bowiem spodziewać, by współpraca z osobą, która ma żal do pracodawcy – i wytoczyła mu proces – układała się bezkonfliktowo. Tym bardziej że przyszłość tej osoby w firmie nie jest pewna, bo sąd odwoławczy może dokonać innej oceny faktów i przyznać rację pracodawcy, wobec czego pożegnanie z pracownikiem będzie już bezwarunkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

prawo pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
O.K.
5 lata temu
Proponuje przepis , aby pracodawca płacił alimenty zwolnionemu do czasu aż zaopiekuje się nim inny pracodawca.
Beata
5 lata temu
Jak to w Polsce- tylko pracownicy mają prawa, a robić i tak nie ma komu !
haha
5 lata temu
Złoty pracownik, co wróci i będzie pracował w takim smrodku. Tylko pogratulować sukcesu sądowego.
Mm
5 lata temu
Już się zaczyna do pracy będzie kierowała partia. Czy się stoi czy się leży 2 tyś się należy. Takie przedszkola teraz będą dla dorosłych.
adamo_1
5 lata temu
Śmiech na sali - zwolniony bezpodstawnie, sąd I instancji NIE ZAUWAŻA ŻADNYCH PISEMNYCH DOWODÓW NA KORZYŚĆ, w uzasadnieniu powołuje się na dokumenty, których treść jest inna niż ich wykładnia! . Sąd II instancji zgadza się w zupełności z sądem I instancji, nie odnosi się do żadnego zarzutu dotyczącego postępowania. Sąd Najwyższy oddala kasację też nie odnosząc się do żadnego z argumentów Powoda ("miażdży tylko zarzuty formalne, "nie zauważając" że mają podstawę w faktach. I co mi pomoże taka ustawa. Powinno być prawo - jeżeli sąd uzna, że zwolnienie było niesłuszne dokładnie w takim trybie tracą pracę przełożeni zwolnionego. Mnie by to nie pomogło, ale może niejeden by się zastanowił wiedząc co mu grozi. Dyrektor nazywane czasem pracodawcą nie ponosi żądnego ryzyka - jak przegra odszkodowanie płaci nie on, a zakłąd pracy.
...
Następna strona