Paweł Zalewski z Polski 2050 w rozmowie z RMF wskazał, że składka zdrowotna dla przedsiębiorców jest do zmiany. - Ona (składka zdrowotna - przyp. red.) stała się głównym czynnikiem drenażu polskich przedsiębiorców przez rząd PiS-u - powiedział poseł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy składka zostanie obniżona? Poseł Zalewski przekazał, że składka zostanie obniżona, a pracę mają trwać. - To jest nasz priorytet, musimy uzyskać wsparcie naszych koalicjantów - wskazał.
My godzimy się na różne pomysły naszych koalicjantów i oczekujemy tego samego. Na tym polega istota koalicji. Jeżeli rzeczywiście ta kwestia nie będzie mogła być załatwiona, bo koalicjanci się temu sprzeciwią i będą się kładli jak Rejtan, to trudno sobie wyobrazić dobre funkcjonowanie tej koalicji. Potrafimy się jednak porozumieć i porozumiemy się - przekazał Zalewski.
W podobnym tonie wypowiadał się również Szymon Hołownia. - Kwestia składki zdrowotnej to nasze być albo nie być w koalicji. Stawiamy tę sprawę bardzo twardo i bardzo jasno - powiedział Hołownia na konwencji programowej Trzeciej Drogi w sobotę
W poniedziałek natomiast podtrzymał ton tej wypowiedzi. Zwrócił uwagę, że kwestia zmiany w składce zdrowotnej jest jednym z punktów umowy koalicyjnej.
W 12. punkcie naszej umowy koalicyjnej mówimy o "odejściu od opresyjnego systemu poprzez wprowadzenie korzystnych zasad". To ma swój porządek. Skoro wszyscy, w czwórkę, zgodziliśmy się - a jest to jeden z naszych priorytetów - to zostanie wprowadzone - wskazał w poniedziałek Hołownia.
Składka zdrowotna - Polski Ład
Przypomnijmy, że premier Donald Tusk podczas kampanii obiecał obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Teraz okazało się, że takich zmian nie będzie. Powodem ma być brak pieniędzy w budżecie. Jak pisaliśmy w money.pl, biznes apeluje: zmiany są potrzebne i to nie powierzchowne.
Składka zdrowotna do zmiany. Rząd ma dwa pomysły
Zasady rozliczania składki zdrowotnej wprowadzone w Polskim Ładzie w 2022 roku spowodowały, że znacznie wzrosły obciążenia dla firm. Rząd Zjednoczonej Prawicy tłumaczył te zmiany tym, że wiele osób z wysokimi zarobkami płaciło niską składkę zdrowotną, nieproporcjonalną do wysokości dochodów. Była ona opłacana w formie ryczałtu, niezależnie od wysokości pensji.