Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Komisja Europejska zbada państwowe dofinansowanie fabryki LG Chem

69
Podziel się:

Komisja Europejska zbada, czy LG Chem otrzymał pomoc od polskiego rządu zgodnie z prawem unijnym. Przedsiębiorstwo chemiczne otrzymało 95 mln euro na rozbudowę swojej fabryki w Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku.

KE ma wątpliwości do dofinansowania fabryki LG Chem (zdj. ilustracyjne).
KE ma wątpliwości do dofinansowania fabryki LG Chem (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, czy państwowe wsparcie dla LG Chem jest zgodne z unijnymi przepisami ws. regionalnej pomocy państwa - podaje portal 300gospodarka.pl.

LG Chem w 2017 roku zainwestowało ponad 1 mld euro w swój zakład na terenie Polski. Wszystko w celu rozwoju zdolności produkcyjnych w zakresie baterii litowo-jonowych oraz modułów wraz z zestawami baterii do samochodów elektrycznych.

Dwa lata później Polska zgłosiła do KE informację o udzieleniu wsparcia publicznego na ten cel. Dofinansowanie wyniosło 95 mln euro. Właśnie tej transakcji przyjrzy się teraz Komisja.

Zobacz także: Orange: pomaganie w czasie pandemii COVID-19

Unijna komisarz za politykę konkurencji Margrethe Vestager przypomniała, że państwa członkowskie mogą pobudzać wzrost gospodarczy w tych regionach, które znalazły się w złym położeniu. Jednak podkreśliła przy tym, że strona unijna nie może mieć wątpliwości co do tego, że przekazywane wsparcie w rzeczywistości pomaga uzyskać nieuczciwą przewagę nad konkurencją.

- Gruntownie zbadamy, czy wsparcie ze strony polskich władz było konieczne, aby nakłonić LG Chem do decyzji o rozbudowie zakładu produkującego baterie w Polsce, oraz czy wsparcie to ogranicza się do niezbędnego minimum i nie zakłóca konkurencji ani nie wpływa niekorzystnie na spójność w UE - wytłumaczyła, cytowana przez portal 300gospodarka.pl.

Portal dodaje również, że zakład LG Chem jest obecnie jedynym w Europie, który produkuje wszystkie komponenty akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W fabryce powstają m.in.: elektrody, ogniwa, moduły i pakiety końcowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
bodzio
4 lata temu
Gdyby zakład był umieszczony na terenie Niemiec nie byłoby problemu.Jak szwaby dokładają państwową kasę do upadającej Luftchanzy i ślimaczącego się lotniska w Berlinie to wszystko OK?
j173
4 lata temu
Ludzie wy się domagajcie aby polski rząd dopłacał polskim firmą i swoje zamówienia kierował do polskiego przemysłu bo rzeczywistość jest całkiem inna ,dobrym przykładem są testy na covid ,samochody jakie zamawia się dla rządu itd.oficjalnie klepie się polskie firmy po plecach pięknie się o nich mówi ,grafen zaprzepaścili a teraz to samo robią z polską szczepionką i wtedy nie będzie problemu z dopłatami dla zagranicznych firm ,polskie produkty powinny dominować we wszystkich zmówieniach państwowych ,samorządowych i w całej administracji
artek
4 lata temu
Nie w smak UE że Polska wspiera azjatyckich producentó baterii co zaniża ceny baterii w UE. Zapominają że dzięki tej fabryce powstanie fabryka Tesli pod Berlinem a cele ograniczenia emisji CO2 beda jakoś tam zrealizowane.. A bez tanszych baterii czyli tańszych elektryków emisji nie ograniczymy.
Anna B.
4 lata temu
Czas nadwyżki finansowe lokować w nowe firmy Państwa Polskiego i powiem co Państwowe to przynosi zyski , bo prywatne firmy wiecznie na stracie jadą to jak zysk wychodzi kupuje się samochód, za kupuje się materiały itp , inwestuje w prywatne ośrodki wypoczynkowe , tylko że pracownik tam jedynie do sprzątania jest dowożony 😂
teed
4 lata temu
panie rząd dlaczego nie dajecie Polskim przedsiębiorcom ?
...
Następna strona