– Masz coś na koncie? – to pytanie często pada w domu Magdy i Bartka. Mają kilka rachunków bankowych, które zostały z kawalerskich i panieńskich czasów. Do nich doszły jeszcze kredyt hipoteczny w trzecim banku i karta kredytowa w czwartym. Zarządzanie finansami w ich domu stało się więc prawdziwym wyzwaniem.
Czym jest otwarta bankowość?
– Gdy kilka lat temu staraliśmy się o kredyt, panie w banku nauczyły się już moich danych na pamięć – opowiada Magda.
– Byłam tam niemal codziennie. Bank, od którego chcieliśmy pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania, wymagał od nas milionów zaświadczeń i to zanim zaczął jeszcze weryfikować naszą zdolność. Musiałam udowodnić, że nie mam karty kredytowej, że nie spłacam żadnej pożyczki, że moje dochody regularnie wpływają na rachunek, a Bartek udowadniał, że z jego konta płacimy czynsz i raty za samochód.
W takiej sytuacji są tysiące Polaków. Wciąż jednak niewielu wie, że dziś – dzięki unijnej dyrektywie PSD2 – mamy open banking w naszej ofercie działający jako Santander open.
– Gdyby kilka lat temu można było, tak jak dziś, zarządzać swoimi finansami z poziomu jednej aplikacji, byłoby nam dużo łatwiej – podkreśla Bartek. – Gdy tylko dowiedzieliśmy się o otwartej bankowości, zmobilizowaliśmy się do tego, by zrobić porządek. Magda zrezygnowała ze swojego konta i wszystkie rachunki zaczęliśmy obsługiwać przez Santander open. Dziś bez aplikacji mobilnej, w której mam wgląd do wszystkiego, co dotyczy finansów, nie wyobrażam sobie życia.
Już prawie 13 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowych aplikacji mobilnych. Liczba ta stale rośnie. Jak pokazują dane Związku Banków Polskich po II kwartale 2020 r., pandemia przyspieszyła postępującą już cyfryzację bankową w naszym kraju. Liczba klientów, którzy logują się do banku przez serwis internetowy wynosi dziś już ponad 19 mln.
W aplikacjach i serwisach zlecasz przelewy, sprawdzasz saldo konta, a czasem także zaciągasz szybkie pożyczki. Dzięki otwartej bankowości z jednego banku masz dostęp do kont w innych bankach. To zasługa wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy PSD2. W jednym miejscu gromadzisz całą wiedzę na temat swoich finansów. W Santander open łatwo dodajesz konta z innych banków – ich lista jest dostępna na stronach www Santander.
Jakie są zalety otwartej bankowości?
W Santander open możesz sprawdzić, ile masz pieniędzy na kontach w różnych bankach. Zobaczysz też historię transakcji oraz zrobisz przelew z konta, które masz w innym banku. To duże ułatwienie. Nie musisz przelogowywać się między bankami i zarządzać każdym kontem oddzielnie.
Bezpieczeństwo w świetle open banking
Dane o kontach pobieramy tylko za Twoją zgodą i na Twoją prośbę. To Ty decydujesz, do których kont masz dostęp z bankowości internetowej i aplikacji Santander mobile.
– Open banking i PSD2? Brzmi, jakby to było bardzo skomplikowane, a tak naprawdę to synonim naszej bankowej wygody i bezpieczeństwa – dodaje Magda. – W Santanderze dowiedzieliśmy się, co dokładnie wprowadzają te regulacje i co to dla nas oznacza. Okazało się, że PSD2 to przepisy, dzięki którym nasze finanse są lepiej zabezpieczone, a my zyskujemy prawo do wygodnego korzystania z usług banków.
Jak dodać konta z innych banków?
Zaloguj się do bankowości internetowej Santander internet. Wejdź w Ustawienia i wybierz zakładkę Konta z innych banków. Wystarczy, że zapoznasz się z treścią regulaminu i zgód, zaakceptujesz je, a następnie wybierzesz z dostępnej listy bank i konta, które chcesz dodać do Santander open. Zaraz potem zostaniesz przekierowany do serwisu wskazanego banku, gdzie wybierzesz konta, które chcesz obsługiwać przez Santander open i wyrazisz zgodę na taką agregację narzędziami autoryzacyjnymi tego banku.
W aplikacji Santander mobile to równie proste. Na Pulpicie, nad listą kont wybierz opcję Dodaj, a następnie Dodaj konta z innych banków. Tu także musisz zaakceptować regulamin i zgody, a później wybrać bank, z którego chcesz dodać konta. Przekierujemy Cię do wskazanego banku, gdzie wybierzesz konto, które chcesz dodać do Santander open.
Możesz dodać nieograniczoną liczbę kont. To ty decydujesz, do których z nich będziesz mieć dostęp w Santander open. Oczywiście ta opcja jest bezpłatna.
Aplikacja Santander mobile i Santander internet to usługa bankowości elektronicznej. Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie www.santander.pl/PAD oraz w placówkach banku. Więcej informacji o Santander open na santander.pl/open