Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Kontrowersyjni wiceszefowie KNF. "Próba dyskredytowania urzędu"

2
Podziel się:

Zastępczyni szefa Komisji Nadzoru Finansowego odchodzi po 10 miesiącach. Z pozostałymi wiążą się liczne wątpliwości. "To próby dyskredytowania organu" - odpowiada KNF.

Wiceszefowie KNF pod lupą.
Wiceszefowie KNF pod lupą. (Wikimedia Commons CC BY, btnmdt)

Obecny szef Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, swoją funkcję pełni od listopada 2018 roku. O jego decyzjach personalnych w Komisji pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Na swoich zastępców Jastrzębski mianował prof. Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską (wieloletnią członkinię rady nadzorczej Alior Banku), Rafała Mikusińskiego (przez 20 lat związanego z grupą Metlife) i Dagmarę Wieczorek-Bartczak, która pracowała wcześniej w UKNF.

- Chcę stworzyć mix osób z bardzo dużym doświadczeniem rynkowym i bardzo dużymi kompetencjami - mówił Jastrzębski w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Zobacz także: Oglądaj też: Ludwik Sobolewski:"KNF to pole minowe"

Okazuje się jednak, że te wybory mogą budzić wątpliwości. Prof. Iwanicz-Drozdowska zrezygnowała z funkcji wiceszefa KNF po zaledwie 10 miesiącach. Jak pisze "PB", decyzję podjęto 3 dni po tym, jak KNF utrzymała karę dla Alior Banku za wielokrotne naruszenia przepisów przy sprzedaży funduszy W Investments.

Z kolei Dagmara Wieczorek-Bartczak wiceszefową Komisji została miesiąc temu. Według oficjalnego komunikatu, ma wzmocnić nadzór nad sektorem ubezpieczeń.

Wcześniej przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora odpowiedzialnego za ten właśnie sektor w Urzędzie KNF. Niedawno Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym bardzo krytycznie oceniła działania UKNF, podejmowane wobec ubezpieczycieli oferujących polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, mylnie zwane "polisolokatami".

Komisja Nadzoru Finansowego, udzielając zgód na pełnienie funkcji w zarządach banków czy ubezpieczycieli, bierze pod uwagę to, czy kandydat zasiadał wcześniej w zarządzie spółki ukaranej przez KNF.

Rafał Mikusiński, od marca 2019 wiceszef KNF, był wcześniej dyrektorem działu inwestycji AIG PTE, zmienionego później w Amplico PTE, a następnie w Metlife PTE.

w 2011 roku Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Amplico PTE karę za złamanie ustawy o OFE, która dotyczyła inwestycji podejmowanych w momencie, gdy dyrektorem był Mikusiński.

- Rafał Mikusiński spełnia wszystkie wymogi określone w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym, aby piastować funkcję zastępcy przewodniczącego KNF - odpowiada na pytania "Pulsu Biznesu" Jacek Barszczewski rzecznik prasowy KNF i tłumaczy, że kara została nałożona na Amplico PTE, a nie bezpośrednio na obecnego wiceszefa Komisji.

Wątpliwości dotyczące wiceszefów KNF Barszczewski nazywa "próbą dyskredytowania KNF i jej szefa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
SF
4 lata temu
To coraz bardziej wygląda na zorganizowaną grupę przestępczą.
SF
4 lata temu
A Chrzanowski siedzi? Co z jego wyżej postawionymi opiekunami?