Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Kryzys w branży spawalniczej. Exodus pracowników trwa

26
Podziel się:

Branża spawalnicza boryka się z dużym spowolnieniem - informuje wnp.pl. Jest to spowodowane dużym spadkiem inwestycji, co tylko pogłębi kryzys. To wszystko w konsekwencji sprawi, że "polska gospodarka będzie tracić na swej konkurencyjności" - podaje Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający firmy Kemppi.

Kryzys w branży spawalniczej. Exodus pracowników trwa
Kryzys w branży spawalniczej (Adobe Stock, Fxquadro)

W branży spawalniczej widać wyraźne osłabienie - wskazuje w rozmowie z wnp.pl Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający firmy Kemppi. Według GUS-u jest to spadek o 1,8 proc. rok do roku, natomiast dobry początek 2024 roku był spowodowany zamykaniem projektów pod koniec 2023 r. Teraz jednak sytuacja uległa pogorszeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma

Największe problemy branży

- Czynników tego stanu rzeczy jest wiele, w tym rosnące koszty produkcji przekładające się na słabsze wyniki finansowe firm. Daje znać o sobie skokowy wzrost płacy minimalnej oraz cykliczny przestój w finansowaniu projektów z funduszy europejskich - mówi prezes i dodaje, że obecnie kończą się inwestycje, które były finansowane "z poprzedniej 7-letniej perspektywy finansowej UE". Podkreśla jednak, że środków z KPO na razie nie widać.

Nieciekawie wygląda także sytuacja w eksporcie. Najnowsze dane GUS-u wskazują na 13-procentowy spadek w pierwszym kwartale 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. - czytamy w serwisie wnp.pl.

Nasi klienci przyznają, że są mocno zaniepokojeni drastycznym zmniejszeniem ilości zamówień, szczególnie z rynku niemieckiego, który jest kluczowy dla naszych przedsiębiorców. Eksportowi nie pomaga również mocny złoty. Jest to kolejna przyczyna, która powoduje, że w polskich firmach inwestuje się teraz mało. Niestety perspektywy dla całej UE nadal są niezbyt optymistyczne - twierdzi Zygmunt.

Prezes w rozmowie z portalem podkreśla, że ze względu na obecnie panującą niepewność na rynku, polskie firmy borykają się z brakiem spawaczy. - Nadal mamy do czynienia z exodusem naszych dobrych spawaczy za granicę. Wyjeżdżają oni na Zachód, a także do Skandynawii. Natomiast do nas trafiają spawacze z Azji czy Ameryki Południowej - mówi Zygmunt.

Jak podkreśla Jakub Zygmunt, obecnie branża czeka na środki z KPO, które dofinansują inwestycje, szczególnie te związane z energetyką. - Na razie jest wyczekiwanie. Niestety bowiem w obszarze energetyki mamy wielomiesięczne opóźnienia - podkreśla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kryzys
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Norek
1 tyg. temu
Jak dadza normalnie zarobic i przestana zabierac + podatkowac ciagle to nowe rzeczy to z checia wroce do kraju. Pracujac obecnie w norwegii praca 4/2 robota praktycznie taka sama jak w polsce a placone x4 i w dodatku mam 2 tygodnie wolnego w koncu spelniam marzenia i podrozuje po swiecie. Nie widzi mi sie znowu zyc od 1 do 1 i zastanawiac sie czy w nastepnym miesiacu bedzie mnie stac zeby wyjsc z dziewczyna 2-3x na miasto zjesc. Teraz latamy na miasto w innych krajach :') Pozdro
Mini itx
1 tyg. temu
Przypomni się dwucyfrowe bezrobocie jak za wczesnego Tuska. Widać musimy się uczyć na własnej krzywdzie. Pokolenie za pokoleniem. Ale wiadomo, wszystko przez PiS a Tusk zaraz taczkę złota od niemca przywiezie. I tak do końca kadencji.
To proste
1 tyg. temu
Receptą są roboty spawalnicze oraz coraz wyższy stopień automatyzacji procesu spawalniczego. Oczywiście, będą sytuację i miejsca, że tylko człowiek sobie poradzi, ale na pewno spawaczy będzie potrzeba mniej.
Misiu
1 tyg. temu
Nie macie pojęcia tak samo jak ten rząd jaka to jest ciężka praca
grzesiek
1 tyg. temu
To już jest koniec nie ma już nic Jesteśmy wolni możemy iść To już jest koniec możemy iść Jesteśmy wolni bo nie ma już nic Jesteśmy wolni bo nie ma już nic
...
Następna strona