Stany Zjednoczone: Raport ISM dla przemysłu w USA za lipiec przyniósł rozczarowujące odczyty. Indeks PMI dla przemysłu znalazł się na poziomie 51,2 pkt. przy oczekiwaniach wynoszących 52 pkt. i poprzednim odczycie na poziomie 51,7 pkt.
Australia: Inflacja PPI w Australii w II kwartale br. znalazła się na poziomie 0,4 proc. mdm i 2 proc. w ujęciu rdr.
Australia: Dynamika sprzedaży detalicznej w Australii w czerwcu wyniosła 0,4 proc. mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,3 proc. mdm i przy poprzednim odczycie wynoszącym 0,1 proc. mdm.
Szwajcaria: Inflacja CPI w Szwajcarii w lipcu znalazła się na poziomie -0,5 proc. mdm i 0,3 proc. rdr przy oczekiwaniach wynoszących odpowiednio -0,3 proc. mdm i 0,5 proc. rdr.
Szwajcaria: Indeks PMI dla przemysłu Szwajcarii w lipcu znalazł się na poziomie 44,7 pkt. wobec oczekiwań wynoszących 46,5 pkt.
Włochy: Dynamika produkcji przemysłowej we Włoszech w czerwcu znalazła się na poziomie -0,2 proc. mdm przy oczekiwaniach -0,3 proc. mdm.
Naszym zdaniem: W ostatnich dniach dobra passa amerykańskiego dolara została przerwana. Indeks USD, po wyraźnej środowej zwyżce, wczoraj dynamicznie zawrócił na południe, a dzisiaj schodzi już w okolice 98 pkt.
Wczoraj uwagę inwestorów na globalnych rynkach finansowych przyciągnęły przede wszystkim zapowiedzi nowych ceł narzuconych na dobra importowane z Chin do Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zakomunikował plany wprowadzenia 10-procentowego cła na dobra chińskie o wartości 300 mld USD, a dodatkowo zagroził rozszerzeniem zakresu ceł, jeśli Chiny nie będą dążyły do szybkiego zakończenia sporu handlowego.
Ten komunikat uderzył zarówno w amerykańskiego dolara, jak i w waluty powiązane z gospodarką chińską, takie jak australijski dolar. Na fali pogorszenia nastrojów na rynku USD udaje się jednak odbić w górę kursowi eurodolara. Notowania EUR/USD dzisiaj rano dotarły z powrotem do okolic 1,11.
Na pogorszeniu nastrojów dotyczących przedłużającego się konfliktu handlowego USA i Chin najbardziej dzisiaj zyskuje japoński jen. Waluta Japonii tradycyjnie uważana jest za jedną z tzw. „bezpiecznych przystani” na globalnych rynkach walutowych. W rezultacie, notowania USD/JPY wczoraj dynamicznie zniżkowały i dzisiaj kontynuują ruch na południe, schodząc poniżej 107,00.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl