Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Pracownik jest karany". Minister zapowiada duże zmiany w L4

624
Podziel się:

Rozważamy propozycję, by chorobowe było płatne w 90 albo 100 proc. Musimy wziąć przy tym pod uwagę ryzyko np. wypychania pracowników na fałszywe L4 - powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Pracownik jest karany". Minister zapowiada duże zmiany w L4
Rozważamy propozycję, by chorobowe było płatne w 90 albo 100 proc. - zapowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (PAP, Pawe� Supernak)

Szefowa MRPiPS w rozmowie z "DGP" była pytana o propozycję przeniesienia na ZUS finansowania w całości chorobowego, czyli już od pierwszego dnia choroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024
Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia - wskazała Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że rozważane są różne warianty prawne. - Bierzemy przy tym pod uwagę stopień obciążenia składkami. Dziś składka chorobowa jest w 100 proc. opłacana przez pracownika. Dla pracowników trudne więc do wyobrażenia byłoby to, że państwo ściąga ciężar z barków przedsiębiorcy, a oni z tego nic nie mają. Dlatego jest rozważana propozycja, by czas na chorobowym był płatny w 90 albo 100 proc. - przekazała.

Podkreśliła, że rozważane rozwiązania będą szeroko konsultowane.

- Obecnie trwają analizy skutków finansowych zaproponowanego rozwiązania w różnych wariantach oraz prace projektowe nad przepisami, które służyłyby ich włączeniu do obowiązującego porządku prawnego. Na pewno wszystkie wprowadzane zmiany będą procedowane w taki sposób, aby pracodawcy i pracownicy byli ich świadomi i mogli się spokojnie do tych zmian przygotować - zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Jedną z obietnic obecnej koalicji rządzącej było przejęcie przez ZUS obowiązku wypłacania wynagrodzenia za L4 od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy. Obecnie jest tak, że w trakcie pierwszych 33 dni zwolnienia pensję pracownika opłaca pracodawca. Dlatego też zmiana w tym zakresie jest szczególnie pożądana przez firmy z sektora MŚP, które złapią "finansowy oddech" w momencie, gdy państwo przejmie na siebie obowiązek opłacania pensji na zwolnieniu chorobowym zatrudnionego.

Ekspert: nastąpi lawinowy wzrost zwolnień

Jednak zmiany mają też dotknąć wysokości pensji, jaką otrzyma pracownik na L4. Dziś otrzymuje on na zwolnieniu 80 proc. wynagrodzenia. Jednym z pomysłów rządu jest zwiększenie tej kwoty do 100 proc. Propozycja korzystna dla zatrudnionych może w dłuższej perspektywie okazać się "niedźwiedzią przysługą" dla firm, jak i przynieść problemy rządzącym.

- Moje dotychczasowe doświadczenia ze 100-procentowo płatnym wynagrodzeniem chorobowym pozwalają zakładać, że nastąpi lawinowy wzrost zwolnień chorobowych - mówi w rozmowie z serwisem prawo.pl Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy. - W przypadku otrzymywania 100-proc. wynagrodzenia chorobowego pracownik otrzyma również wypracowane w przeciągu ostatnich 12 miesięcy godziny nadliczbowe, a także premie. W efekcie pełne wynagrodzenie chorobowe staje się bardziej atrakcyjne niż wynagrodzenie otrzymywane od pracodawcy za wykonaną pracę - wyjaśnia ekspert.

Prawnik podaje przykład przedsiębiorcy, który przeprowadził w swojej firmie taki eksperyment. W rezultacie w firmie zaczął krążyć nieoficjalny grafik, uwzględniający planowane zwolnienia chorobowe wśród pracowników - tak, aby zapewnić minimalną obsadę osobową w zakładzie. Patologia w tym zakresie zaczynała stawać się obowiązującą normą - czytamy w serwisie prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(624)
jan
2 dni temu
Dla osób szukających stabilnego zatrudnienia w Holandii, Covebo jest idealnym wyborem. Pomagają na każdym etapie, od znalezienia pracy po zakwaterowanie.
Olga
3 dni temu
Decyzja o nauce w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku Technik usług kosmetycznych to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Już teraz mogę zacząć oszczędzać na emeryturę, a praca daje mi ogromną radość i satysfakcję. Polecam każdemu, kto szuka stabilnej i dobrze płatnej pracy.
Olga
3 dni temu
Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na profilu Technik usług kosmetycznych to fantastyczna szkoła. Dzięki solidnemu wykształceniu i dobrym zarobkom mogę spokojnie myśleć o przyszłości i odkładać na emeryturę. Praca w tej branży przynosi mi dużo satysfakcji i radości. Polecam serdecznie.
Pracownik
5 dni temu
A dlaczego pracownik ma swój urlop zwany "wypoczynkowy" wykorzystywać na wizyty lekarskie. Przecież siedząc na poczekalni ja nie wypoczywam tylko czekam na przyjęcie przez lekarza specjalistę? To samo jest z badaniami - też trzeba brać urlop bo laboratorium czynne od 8 a ja zaczynam pracę od 7.00. Nie każdy pracodawca chce wyrazić zgodę na tzw. spóźnienie się lub odpracowanie. Może warto by było się nad tym pochylić.
Marysieńka
1 tyg. temu
Mięso przełóż do miski, dodaj ryż, surowe jajko, zioła oraz tartę bułkę. Dopraw solą i pieprzem. Wyrób na jednolitą masę. Dłońmi zwilżonymi zimną wodą formuj pulpeciki wielkości orzecha włoskiego. W dużym rondlu zagotuj bulion, włóż pulpeciki, gotuj na średnim ogniu przez 3 minuty. Dodaj koncentrat, wymieszaj, gotuj przez 2-3 minuty. Do zimnego mleka dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj, najlepiej trzepaczką, by nie było grudek. Mleko z mąką wlej do rondla, wymieszaj, doprowadź do wrzenia, gotuj na małym ogniu przez 3 minuty. Wrzuć szpinak (lub bazylię), wymieszaj, trzymaj na ogniu, aż liście zwiędną i zmienią kolor na intensywnie zielony.
...
Następna strona