Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zmiany w spalaniu drewna. Czym jest energetyczne? Szykują rewolucje

122
Podziel się:

Resort klimatu chce ściśle zdefiniować, czym jest tzw. drewno energetyczne. Zmiany mają ograniczyć spalanie drewna w energetyce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". - Na rynek może trafić nawet 1,5 mln m sześc. drewna, które zostałoby spalone - mówi wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Zmiany w spalaniu drewna. Czym jest energetyczne? Szykują rewolucje
Rząd szykuje zmiany, które ograniczą spalanie drewna w energetyce (East News, Adam Burakowski)

Dotychczas w polskich przepisach drewno energetyczne było sformułowane bardzo ogólnikowo - jako "surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową". Brak precyzji powodował, że zapisy interpretowano dowolnie. Ustawa o odnawialnych źródłach energii zobowiązała ministra ds. środowiska do doprecyzowania tej definicji.

Nadrzędną funkcją projektowanego rozporządzenia jest eliminacja zjawiska spalania w energetyce zawodowej drewna, które może zostać wykorzystane przemysłowo w inny, bardziej korzystny gospodarczo sposób - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprawdzam smartphone POCO

Jak donosi "DGP", ma to służyć racjonalizacji i optymalizacji gospodarki drewnem, a także odpowiadać "społecznemu oczekiwaniu, aby drewno możliwe do wykorzystania w bardziej korzystny ekonomicznie sposób nie było spalane w energetyce zawodowej". Dodatkowym celem jest zmniejszenie presji na wyręb lasów ze strony energetyki zawodowej. Nowe przepisy będą korzystne m.in. dla branży meblarskiej.

- Rozporządzenie jest realizacją jednej z naszych obietnic dla przemysłu drzewnego. Szacujemy, że dzięki niemu na rynek może trafić nawet 1,5 mln m sześc. drewna, które w przeciwnym razie zostałoby spalone w energetyce - zapewnił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Branża: rozporządzenie za mało restrykcyjne

Przedstawiciele branży powiedzieli "DGP", że rozporządzenie jest zbyt mało restrykcyjne. Nie podoba im się m.in. to, że za drewno energetyczne zostaną uznane m.in. wióry i trociny, które powinny zostać użyte do produkcji płyt drewnopochodnych. Rozczarowania nie kryje także strona społeczna, bo propozycję ministerstwa uważa za mało ambitną. Chciałaby większego ograniczenia w zakresie spalania drewna.

Jak podkreślono w tekście, projektowane przepisy nie wprowadzają jednak obiecanego w umowie koalicyjnej zakazu, tylko ograniczenie związane z niższą opłacalnością spalania niezaliczonego jako produkcja "zielonej energii".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(122)
Wojtek
3 godz. temu
Część z was krytykuje, ale ja tym razem przyznam rację. Szaleństwo zwane ekologizmem doprowadziło do tego, że wycinane są lasy specjalnie pod produkcję zrębków. Bo to podobno "ekologiczne" I tu był bezsens. Koło mnie stoi tartak, zresztą nielegalnie postawiony ale mniejsza z tym i "geszefciarz" kładzie zdrowe kłody na zrebki. To jest chore, czas skończyć z jewropejskim pojęciem ekologii, bo Chiny się rozwijają, a my będziemy czarnym ludem, mamy węgiel, kopalnie, nie bądźmy frajerami.
pytam tylko
3 godz. temu
a kiedy władza będzie dla ludu, a nie lud dla władzy?
Hula hop
3 godz. temu
Dorożała musi odejść!!!
Waldemar
3 godz. temu
już wszystko państwo kontroluje, a niedługo częstość chodzenia do kibla
ARTUR
3 godz. temu
Co za durna dyskusja o przeznaczeniu drewna , przecież wszyscy wiedzą że najwięcej na rynku jest drewna z Kazachstanu które obniża cenę naszego drewna które będąc gorszej jakości zostaje spalone lub przerobione na pellet do niemieckich pieców . Przemysł meblarski ledwo idzie bo nie ma zbytu na zachodzie ze względu na kryzys więc ogranicza zakupy , zaraz to samo będzie w budownictwie bo mieszkań jest ogromna ilość a popyt będzie spadał z powodu niżu demograficznego sprzed 20 - 25 laty .
...
Następna strona