Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Lasy Państwowe ujawniły. Tam pojechało polskie drewno

293
Podziel się:

W latach 2019-2023 z Polski wyeksportowano 14,3 mln ton surowego drewna, przy czym w 2023 roku było to 2,2 mln ton - tak wynika z danych dostarczonych przez Lasy Państwowe do PAP. W ostatnich latach największym odbiorcą drewna były Niemcy.

Lasy Państwowe ujawniły. Tam pojechało polskie drewno
Lasy Państwowe podały, że w latach 2019-2023 z Polski wyeksportowano ok. 14 mln ton nieprzetworzonego drewna (East News, Adam Burakowski)

Według wyliczeń GUS, które przekazały Lasy Państwowe, w latach 2019-2023 do Niemiec trafiło 5,3 mln ton surowego drewna, co stanowiło 37 proc. całkowitego eksportu w tym okresie.

Lasy Państwowe dodały, że na kolejnym miejscu znalazły się "inne kraje", do których wyeksportowano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a za nimi uplasowały się Chiny, do których trafiło 4 mln ton, czyli 28 proc. eksportu tego surowca.

Całkowity eksport surowego drewna w latach 2019-2023 wyniósł 14,3 mln ton.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bilety zdrożeją? Lufthansa już ogłosiła. Bruksela zmienia reguły gry

Najwięcej polskiego drewna wyjechało do Niemiec

W 2023 roku eksport surowego drewna z Polski wyniósł 2,2 mln ton. Najwięcej wysłano do "innych krajów" (43 proc. eksportu, czyli 917 tys. ton), następnie do Niemiec (40 proc. eksportu, czyli 851 tys. ton), a do Chin trafiło 18 proc. (383 tys. ton).

Wśród "innych krajów" największymi rynkami eksportowymi surowego drewna z Polski w latach 2019-2023 były: Słowacja, Czechy, Szwecja, Litwa i Estonia. W ubiegłym roku eksport na Słowację wyniósł około 200 tys. ton, do Czech ponad 250 tys. ton, do Szwecji około 100 tys. ton, na Litwę mniej niż 150 tys. ton, a do Estonii poniżej 100 tys. ton.

W połowie marca 2024 roku, minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała o przygotowaniu przez ministerstwo dziewięciu rekomendacji mających na celu ograniczenie eksportu surowego drewna z Polski. Jedną z propozycji jest skierowanie większej ilości drewna do stałych i wieloletnich klientów Lasów Państwowych, którzy mają udokumentowaną historię zakupów.

Ponadto, promowani mają być przedsiębiorcy przetwarzający drewno w Polsce oraz odbiorcy przerabiający drewno blisko miejsca jego pozyskania.

Lasy Państwowe zapowiedziały, że pierwsze zmiany w systemie sprzedaży drewna mogą zostać wprowadzone w ostatniej, trzeciej tercji tego roku (rok sprzedażowy 2024 podzielony jest na trzy czteromiesięczne okresy). Pełna zmiana ma zacząć obowiązywać od początku 2025 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(293)
lolo
7 dni temu
A kasa poszła do pis
ted-
7 dni temu
Już nie ważne komu sprzedali , ważne to dlaczego uzyskane pieniądze z tej sprzedaży przeznaczyli na bilbordy wyborcze pis i sp .
vvv
1 tyg. temu
Drewno jak człowiek czy każda roślina trawa pszenica żyje do czasu i zaczyna sie powolne obumieranie , w dobrym dla niej czasie nie zetniesz to samo zgnije na stojąco . a od tamtego roku pewnie nic lasy państwowe nie sprzedaja pewnie wierzycie w to jak w tych kłamców z PO
zen
1 tyg. temu
A lokalne firmy które płacą podatki, zatrudniają i produkują nie mogą dostać surowca. Nawet IKEA ma problemy.
Senior
1 tyg. temu
Koalicja 13 grudnia powinna się cieszyć, że drewno sprzedano do Niemiec ratujac ich gospodarke.Kto jak kto ale wy nie powinniście psioczyc, przeciez to jest wasz ulubiony kraj.
...
Następna strona