Lekarz medycyny pracy - kim jest?
Medycyna pracy to specjalność lekarska, której przedmiotem jest badanie wpływu środowiska pracy na pacjenta. Do tego lekarz medycyny pracy zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób zawodowych. Lekarz medycyny pracy ma określić, czy pracownik może wykonywać pracę na określonym stanowisku. Wydaje też orzeczenia lekarskie studentom czy uczniom, w którym potwierdza ich zdolność do wykonywania wybranego zawodu i kształcenia się w wybranym kierunku.
Najczęściej lekarzami medycyny pracy są lekarze ogólni, którzy przeprowadzają podstawowe badania. Istnieje jednak możliwość konsultowania się z lekarzami innych specjalizacji: okulistami, neurologami, kardiologami czy laryngologami. Zgodnie z przepisami lekarz medycyny pracy musi mieć ukończone studia medyczne oraz 5-letnią podstawową specjalność lekarską.
Lekarz medycyny pracy. Jakie wykonuje badania?
Lekarz medycyny pracy zajmuje się badaniami profilaktycznymi pracowników. Są to badania:
- wstępne,
- okresowe,
- kontrolne.
Do zadań lekarza medycyny pracy należy też prowadzenie poradni zakładowej dla pracowników z gabinetami specjalistycznymi, przeprowadzanie badań uczniów, badań kierowców, marynarzy, rybaków, nurków i płetwonurków oraz badań osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń.
Lekarz medycyny pracy. Jak często wizyty?
Zgodnie z Kodeksem pracy, wizyta u lekarza medycyny pracy musi się odbyć w ściśle określonych przypadkach. Są to:
- przed rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy,
- po zmianie stanowiska pracy lub zakresu pracy na danym stanowisku,
- przed upływem ważności poprzedniego zaświadczenia o zdolności do pracy.
Badanie okresowe odbywa się co 1-5 lat, a ich częstotliwość związana jest ściśle z charakterem stanowiska pracy.