Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Lekcje w maju i czerwcu. MEN szykuje rewolucyjne zmiany. Powód? Upały

735
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzić zmiany w organizacji pracy szkół w czasie upałów. - Musimy mieć przepisy regulujące, co się dzieje, kiedy w szkole jest za gorąco - mówi Radiu ZET ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka. Niewykluczone jest nawet, że z powodu wysokich temperatur lekcje będą odwoływane.

Lekcje w maju i czerwcu. MEN szykuje rewolucyjne zmiany. Powód? Upały
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzić zmiany w organizacji pracy szkół w czasie upałów (PAP, Piotr Nowak)

Całościową zmianą przepisów dotyczących pracy podczas upałów zajmuje się także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - wynika z informacji Radia Zet.

W temperaturze przekraczającej 35 stopni Celsjusza na zewnątrz lekcje mają być krótsze, odbywać się na innych zasadach, być może też zdalnie. Nie jest wykluczone również, że z powodu upałów zajęcia w szkołach będą odwoływane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawet 50 proc. marży brutto na sprzedaży farb - Piotr Mikrut, prezes Grupy Śnieżka w Biznes Klasie
Pewne jest, że tak jak są przepisy regulujące, co dzieje się w szkole, kiedy jest zimno, musimy mieć przepisy regulujące, co się dzieje, kiedy w szkole jest za gorąco - mówi w rozmowie z Radiem ZET szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka.

Zmiany mają wejść w życie na początku przyszłego roku. MEN chce zdążyć przed wiosną, bo ostatnie lata pokazują, że nauka w maju i czerwcu odbywa się często przy temperaturach przekraczających 30 stopni. W tej sprawie Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi konsultacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Radio ZET ustaliło nieoficjalnie, że resort pracy zajmuje się także całościową zmianą przepisów dotyczących pracy podczas upałów.

Rekordowo ciepły wrzesień. IMGW ostrzega

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ten rok będzie w Polsce rekordowy pod względem wysokich temperatur. Od początku roku praktycznie każdy miesiąc był o kilka stopni powyżej normy. Wstępne prognozy IMGW na wrzesień pokazują, że ten miesiąc też będzie rekordowo ciepły.

Obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Ustalona za to jest jej minimalna wysokość, zależna od wykonywanych zadań. W ocenie MRPiPS przepisy w dotychczasowej formie nie chronią pracowników w wystarczającym stopniu.

W prawie pracy są bowiem przepisy regulujące warunki pracy w wysokich temperaturach, jak obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do napojów czy możliwość skrócenia czasu pracy, gdy temperatura w miejscu pracy przekracza 28 st. C. Są one jednak rozproszone po różnych rozporządzeniach i kodeksach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(735)
Jam
7 min. temu
Wykształcenie przeszkadza w zbieraniu szparagów, dlatego Tusk dostanie od Niemca następny order.
Pytong
8 min. temu
Dzisiaj trzeba wyròwnać z zachodem wystarczy że tam bedą mieli lepsze wyniki ,a muszą być podobne.
Dorota
13 min. temu
Ikona
Jacek
21 min. temu
Za nie długo, wycofają zajęcie z W-fu, ponieważ uczeń może się spocić.
King
24 min. temu
Pamiętam jak we wczesnych latach 90 szedłem do szkoły 6 grudnia a na dworze było -22 stopnie i jakoś żyje do dziś
...
Następna strona