Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Mamy najszybciej rozwijający się rynek IT. Informatycy będą mieli co robić

8
Podziel się:

Rynek IT wzbogacił się w tym roku o 11 tys. nowych działalności gospodarczych. Jeśli ów trend się utrzyma, do końca roku nad Wisłą działać będzie grubo ponad 200 tys. podmiotów tej branży - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

Mamy najszybciej rozwijający się rynek IT. Informatycy będą mieli co robić
Polacy w br. zarejestrowali blisko 8,5 tys. firm związanych z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznych (Adobe Stock, Tasty Content)

Liczba firm IT w Polsce, jak podkreśla gazeta, rośnie jak szalona. "Tylko przez pierwsze osiem miesięcy 2024 r. przybyło ich 6 proc. względem 2023 r., a od 2022 r. wzrost wyniósł niemal jedną czwartą. Już teraz pod względem liczebności takich podmiotów to absolutny rekord, ale - jak wynika z analiz Dun&Bradstrett (D&B) przygotowanych dla "Rzeczpospolitej" - te statystyki mają dalej się poprawiać" - pisze.

Dane wskazują, że od początku stycznia do września polski rynek informatyczny wzbogacił się o ponad 11 tys. firm. Jak podkreśla Tomasz Starzyk, ekspert D&B, pozwala to na stwierdzenie, że nasz kraj jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków IT w Europie.

W dużej części są to jednoosobowe działalności gospodarcze, informatycy świadczą swoje usługi na rzecz zarówno polskich, jak i zagranicznych, globalnych korporacji. Najwięcej jest ich w branży związanej z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznej. Warto podkreślić, że to właśnie ta branża znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce, z największą liczbą firm wpisanych do rejestru - mówi cytowany przez "Rz" ekspert D&B.

W zasięgu jedna z czołowych lokat w Unii

Ogółem, jak dodaje gazeta, Polacy w br. zarejestrowali blisko 8,5 tys. firm związanych z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznych.

Według eksperta D&B, jeśli ten trend utrzyma się w kolejnych miesiącach, jeszcze w tym roku nad Wisłą będzie aktywnie działać grubo ponad 200 tys. podmiotów IT.

- To wysunie nasz kraj pod względem ich liczby na jedną z czołowych lokat w Unii Europejskiej - zaznacza Tomasz Starzyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
Max
miesiąc temu
Wysyp jednoosobowych firm to nie efekt hossy na rynku IT. To efekt rosnącej presji cenowej. Część z tych osób to osoby, które zmieniły etat na B2B aby zwiększyć przychód. Inna część z tych osób, to pewnie osoby zwolnione z etatu po iluś latach pracy, które teraz nie znajdą już etatu, bo jest to forma nieaktualna na rynku IT, i aby podpisać nową umowę zakładają działalnośc.
Informatyk
miesiąc temu
Jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jest żadna firma tylko "bieda etat" jak śmieciówka z niższym ZUS-em bez żadnego prawa do urlopu i całym ryzykiem przerzuconym na ex pracownika.
stary
miesiąc temu
Hehe.. ale ile z tego to firmy jednoosobowe? Może ludzie wolą inna formę pracy po prostu ( na własnym )
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Kuba
1 tyg. temu
Po ukończeniu kierunku Technik masażysta nie musiałem długo szukać pracy! Pracodawcy cenią absolwentów tej szkoły, bo wiedzą, że są dobrze przygotowani. To zawód, na który jest duży popyt, a z tym dyplomem łatwo znaleźć zatrudnienie.
jojo
4 tyg. temu
Na etacie zarabialem jakies 10k brutto, potem poszedlem na wlasna dzialalnosc i pracujac 4 dni w tygodniu mialem 30-40k brutto. Taka to różnica w moim przypadku.
Aaa
miesiąc temu
Ale bzdury piszecie w komentarzach. Jestem w It od 20 lat, ponad 10 na b2b. Dlaczego??? a z własnego wyboru, ponieważ chodzi o podatki. Przy kwotach które zarabiam, to na UOP do US płacone były by kosmiczne kwoty. A tak wolę tą kasę dla siebie wziąć, plus VAT i mam ulgę IPbox. Dla niewtajemniczonych lektura ze skrótów.
PRAWDA
miesiąc temu
200 tysięcy fikcyjnych działalności
Informatyk
miesiąc temu
Jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jest żadna firma tylko "bieda etat" jak śmieciówka z niższym ZUS-em bez żadnego prawa do urlopu i całym ryzykiem przerzuconym na ex pracownika.