Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Mariusz Błaszczak bez immunitetu. Sejm zagłosował

6
Podziel się:

Sejm uchylił immunitet posłowi PiS, byłemu ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. Decyzja została podjęta podczas głosowania w piątek.

Mariusz Błaszczak bez immunitetu. Sejm zagłosował
Sejm uchylił immunitet Mariuszowi Błaszczakowi (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Za wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej Mariusza Błaszczaka, głosowało 245 posłów, 181 było przeciw a 7 wstrzymało się od głosu. Wymaga większość bezwzględna wynosiła 231 głosów.

Sejm zdecydował ws. immunitetu Mariusza Błaszczaka

W maju do Sejmu trafił wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Mariusza Błaszczaka do odpowiedzialności karnej. Z wnioskiem wystąpił pełnomocnik b. dowódcy operacyjnego RSZ gen. Tomasza Piotrowskiego, który poczuł się przez Błaszczaka publicznie pomówiony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?

18 czerwca wniosek trafił do komisji regulaminowej, spraw Poselskich i immunitetowych. Komisja rozpatrzyła go w czwartek.

Głosowanie odbyło się bez udziału mediów, a także wyłączono transmisję w internecie. Po głosowaniu, szef komisji Jarosław Urbaniak (KO) poinformował, że komisja przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku oskarżyciela prywatnego o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej Błaszczaka.

Decyzję komisji poprzedziła prawie dwugodzinna dyskusja. Pełnomocnik gen. Piotrowskiego przekonywał, że Błaszczak naruszył dobra osobiste generała i pomówił go o działania, które mogły spowodował utratę zaufania w oczach opinii publicznej. Według pełnomocnika stwierdzenia b. szefa MON, że Piotrowski nie wywiązał się ze swoich obowiązków, są nieprawdziwe.

Błaszczaka bronili posłowie PiS, którzy przekonywali, że nie otrzymał on meldunku ws. rakiety (która w grudniu 2022 spadła w lesie pod Bydgoszczą) od osoby za to odpowiedzialnej. Ich zdaniem sprawa ma charakter polityczny, a gen. Piotrowski złożył wypowiedzenie tuż przed wyborami parlamentarnymi w październiku ub. roku. Sam Błaszczak ocenił na posiedzeniu komisji, że sprawa ma naturę sporu politycznego, a miejscem na rozstrzyganie takich sporów jest m.in. mównica sejmowa, a nie sala sądowa.

Pełnomocnik gen. Piotrowskiego powołał się w piśmie na art. 212 Kodeksu karnego dotyczący "publicznego znieważenia". Sprawa dotyczyła rosyjskiej rakiety, która w grudniu 2022 roku spadła w lesie pod Bydgoszczą, a została odkryta przypadkiem dopiero kilka miesięcy później. Błaszczak oskarżył wówczas Piotrowskiego, że nie poinformował go w grudniu 2022 r. o tym, że rosyjska rakieta wleciała w Polską przestrzeń powietrzną.

Błaszczak ocenił na posiedzeniu komisji, że sprawa ma charakter polityczny, a miejscem na rozstrzyganie takich sporów jest m.in. mównica sejmowa, a nie sala sądowa. Zwrócił uwagę, że gen. Piotrowski złożył wypowiedzenie tuż przed wyborami parlamentarnymi w październiku ub. roku.

Incydent pod Bydgoszczą

Pod koniec kwietnia 2023 r. MON informowało, że w okolicach miejscowości Zamość, ok. 15 km od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Natknęła się na niego w lesie przypadkowa osoba. Podkreślono wówczas, że sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła w tej sprawie śledztwo.

11 maja 2023 r. ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że "procedury i mechanizmy reagowania w sprawie obiektu znalezionego pod Bydgoszczą zadziałały prawidłowo do poziomu dowódcy operacyjnego". Zarzucił on wówczas dowódcy operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszowi Piotrowskiemu, że nie poinformował jego ani odpowiednich służb o pocisku, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną.

W październiku 2023 r. tuż przed wyborami parlamentarnymi szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski złożyli wypowiedzenie stosunku służbowego. Na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego prezydent mianował wówczas gen. broni Wiesława Kukułę, a na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Macieja Klisza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Azrael
3 dni temu
A przestępcy z PO chodzą z immunitetam,i. Doktryna Numana w całej okazałości. Kto z Partią Oszustów ten może liczyć, że mafia go ochroni. Nie ma i być nie może z nimi pojednania.
Zyrt
5 dni temu
Pomowienie to nie powód dieta odbierania imunitetu obecny rząd jest dziwaczny
BUBA
5 dni temu
no proszę ... żołnierze broniący Polski w kajdanach jeden zabity a teraz jeszcze człowiek który jest w pierwszym szeregu do obrony państwa chcą zakłuć w kajdany a może jeszcze łańcuchy i powróżę nawet księży zamykają ... 100 dni to 100 dni likwidacji państwa polskiego ... czy tego nikt nie widzi co ... cooooooooooooooo
Adi Chicago
5 dni temu
Wysłuchałem to posiedzenie komiaji i jest wiele dowodów na to jak Błaszczak próbował zacierać ślady po tym incydencie. Powinien znaleść się w sądzie na 100% i według mnie wyrok powinien być skazujący. To chańba żeby tak postępować na takim stanowisku. Koniec z takimi miernotami w rządzie jak Błaszczak !!!
Halszka
5 dni temu
Proszę, wyłączanie transmisji . W jakim celu? Czego banda tuska się boi? ( tuska celowo z małej litery).