Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mieszane nastroje w niemieckiej gospodarce na 2020. "Skończył się bal"

72
Podziel się:

Najpierw dobra wiadomość: w przyszłym roku Niemcy nie pogrążą się w recesji. Ale wielkiego wzrostu też nie będzie.

Polscy przedsiębiorcy z uwagą śledzą dane dotyczące niemieckiej gospodarki
Polscy przedsiębiorcy z uwagą śledzą dane dotyczące niemieckiej gospodarki (East News, FaceToFace/REPORTER)

Zwyczajowo tuż przed nowym rokiem Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) bada nastroje w 48 zrzeszeniach branżowych niemieckiego przemysłu pod względem oczekiwań na przyszły rok. Jak rozwinie się produkcja, zatrudnienie, inwestycje? W tym roku wyniki składają się na zróżnicowany obraz.

– Karta chyba się odwróci po niespodziewanie długich 10 latach ciągłego wzrostu. Bal się skończył i ten bardzo długi, bardzo stabilny ciągły wzrost gospodarki i intensywnego zatrudnienia chyli się ku końcowi – wyjaśnia dyrektor instytutu IW prof. Michael Huether w rozmowie z Deutsche Welle.

Od początku roku 2018 gospodarka przeszła w fazę umiarkowanego wzrostu. W różnych branżach ostatnie kwartały br. nacechowane były wyraźną recesją. Bierze się to stąd, że sytuacja biznesowa w branżach takich jak przemysł samochodowy, po szczególnie dobrej fazie, znów zaczyna się normalizować. Poza tym ryzyka geopolityczne i wyzwania wynikające z cyfryzacji i zmian klimatycznych wywołują niepewność w przedsiębiorstwach i u konsumentów.

Zobacz także: Obejrzyj także: Pracownicze Plany Kapitałowe. "Jesteśmy w dobrym momencie do oszczędzania"

Różne oczekiwania

Ankiety odzwierciedlają różne oczekiwania najważniejszych gałęzi gospodarki. Budowa maszyn, przetwórstwo metali, branże chemiczna, samochodowa i elektrotechniczna już teraz odczuwają wyraźny spadek i są powściągliwe. Podobnie zachowują się branże, które strukturalnie dotyka transformacja energetyczna i rezygnacja z eksploatacji węgla, jak np. cała branża energetyczna, kopalnictwo i przetwórstwo ropy naftowej.

Także oczekiwania sektora bankowości i branży finansowej są dość przytłumione w wyniku rekordowo niskich stop oprocentowania i państwowych regulacji. Wyjątek stanowią w tej branży działy zarządzania majątkami i leasingu, które po słabych latach znowu stanęły na nogi.

W odróżnieniu od tego optymizm przejawia gospodarka budowlana i rzemiosło, nawet jeżeli widoki nie są już tak różowe jak w ostatnich latach. Lecz te branże wykazują wciąż jeszcze wzrost rzędu 6 proc. po prawie 8 proc. w roku ubiegłym.

Kompleksowe ryzyka dla koniunktury

Czy oczekiwania te się spełnią, zależeć będzie także od rozwoju koniunktury. W tym punkcie szef IW wymienia kompleksowe ryzyka.

– Nawet jeżeli zostanie rozwiązany spór handlowy USA-Chiny, czego są już pierwsze zwiastuny, ogólnie gospodarka światowa nie będzie miała się zbyt dobrze. W konfliktach między wielkimi mocarstwami: USA, Rosją i Chinami, Europa znajduje się między wszystkimi frontami – wyjaśnia prof. Huether.

Polityka nie wspiera gospodarki

Globalizacja, będąca siłą napędową koniunktury w Niemczech, nieco osłabnie na skutek tych konfliktów. Nie możemy, jak w ubiegłych dziesięcioleciach, polegać na tym, że gospodarkę napędzać będą czynniki zewnętrzne. Sami musimy się wysilić – powiedział ekonomista, zaznaczając, że rozwój niemieckiej gospodarki będzie jednak hamowany przez własne impulsy, ponieważ niemieckiej polityce nie udaje się stworzyć nośnych warunków ramowych dla wielkich aktualnych wyzwań.

– Starzenie się społeczeństwa, cyfryzacja, neutralność klimatyczna w reakcji na zmiany klimatyczne to cały wachlarz wyzwań strukturalnych, ponad miarę obciążających narodową gospodarkę. Jest ona z pewnością bardzo wydajna, gdyż w innym przypadku nie stworzyłaby aż tak wielu atrakcyjnych miejsc pracy – zastrzega prof. Huether.

Z tego względu prognoza koniunkturalna Instytutu Niemieckiej Gospodarki jest dość skromna. – W roku 2019 mieliśmy 0,5 proc. przeciętnego rocznego wzrostu, w przyszłym roku oczekujemy 0,9 proc. Jeżeli odejmie się efekty wywołane przez układ dni świątecznych na niekorzyść pracodawców, pozostanie 0,7 proc., czyli różnica jest niewielka. Oznacza to, że gospodarka drepcze w miejscu – stwierdza niemiecki ekonomista.

Klaus Ulrich

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(72)
WYRÓŻNIONE
WWO
5 lata temu
Fury przestały schodzić. W salonach Audi, BMW i Mercedesa sprzedawcy płaczą. Tak to jest, gdy normy emisji robią z auta tablet na kółkach bez silnika.
skin
5 lata temu
O czym oni piszą?Niemiecki wzrost gospodarki o 0,1% jest kilka razy większy niż gospodarki polskiej o 5%.
greg bc
5 lata temu
Niemcy czas prosperity w gospodarce wykorzystaly na zgromadzenie przeogromnych pieniedzy ktore teraz moga wykorzystac dowolnie , chocby na zamowienia rzadowe . PiSowski rzad zrobil dokladnie odwrotnie , pieniadze rozdal na tzw. kielbasa wyborcza I jeszcze zadluzyl budzet . Tak wiec nie martwcie sie o Niemcy , martwcie sie o siebie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (72)
Bvccbbvcrreet...
5 lata temu
Tutaj chodzi o brexit. Bardzo wazny koles brytol odchodzi od interesu unijnego. To dotyczy wszystkich. Gdyby polska opuscila unie to dla uni by nic nie znaczylo. Ale dla polski tak. Byc moze na poprawe.
atris
5 lata temu
No proszę, Niemcy mieli 10 lat hossy, a nam Doninio z kumplami wmawiał jeszcze w 2014 roku o wszechobecnym kryzysie.
zynio
5 lata temu
KAZDY KRAJ JEST INNY NIEMCY POROWNAC DO POLSKI TO TAK JAK BY POLSKE POROWNYWANO DO ALBANI NAWET WIELKA AMERYKA CZYLI TRAMP KIPI Z ZAZDROSCI NIEMCOM ICH GOSPODARNOSCI ONI ROZWINELI PERFEKCYJNEY KOLONIALZM XXI WIEKU W SWIETLE PRAWA SWIAT NIC NIE MOZE ZROBIC WSZSTKO JEST LEGALNE ALE NIEWIDZAILNE KOLONNIE NIEMCY MAJA MAJA PATENTY TECHNOLOGIE ONI WYCIAGNELI WNIOSKI Z WOJEN IM WOJNY SA NIEPOTRZEBNE MAJ WSZSTKO I WSZSTKICH W NIEWOLI GOSPODARCZEJ
kiel
5 lata temu
Panie, wszystko przez te komputery. Dawniej w aptece kupowałam lekarstwa w dwie minuty, a teraz to trwa cztery raz dłużej. A przecież time is money.
Jacol P20
5 lata temu
Po prostu już w Europie wojny nie było a jak wszyscy wiemy wojny napędzają gospodarkę
...
Następna strona