Mieszkania do wynajęcia. Co musisz wiedzieć?
Wynajmowanie pokoi, ale także całych mieszkań, to praktyka stosowana chętnie i często, również nad Wisłą. Osobną kwestią jest jednak zakup mieszkania do wynajęcia.
Jest to coraz popularniejsza forma lokowania kapitału, który rzadko kiedy się nie zwraca. Przychody z tego tytułu stają się bardziej okazałe i opłacalne niż np. Gdzie w takim razie tkwi haczyk?
Rynek wynajmu coraz bardziej się profesjonalizuje, w związku z czym rosną też oczekiwania najemców. Tym samym mieszkania do wynajęcia muszą spełniać pewne standardy, by móc zainteresować osoby pragnące wprowadzić się do lokalu na dłuższy okres niż kilka miesięcy.
Mieszkania do wynajęcia - w przypadku, gdy mamy możliwość kupienia nieruchomości za gotówkę - mogą nam zapewnić zwrot z najmu w wysokości ok. 7 proc. brutto wartości nieruchomości. Żeby nie było tak różowo - częsta praktyka w postaci zakupu w ramach kredytu hipotecznego generuje dodatkowe koszta.
Czytaj też: Na celowniku duże mieszkania z tarasem
Okazuje się, że zysk z mieszkania do wynajęcia staje się nawet o 1/4 wyższy niż rata hipoteki, którą zaciągnęliśmy na poczet zakupu lokum. Problemy zaczynają się wtedy, gdy mieszkanie przeznaczone do wynajmu stoi puste, a kredyt i tak trzeba spłacać.
Czy mieszkanie na wynajem jest więc idealnym rozwiązaniem do lokowania nadwyżki kapitału? Eksperci są zgodni, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Dlatego też podejmując decyzję o zakupie nieruchomości z myślą o wynajmie, szczególnie na kredyt, należy przeanalizować również potencjalne ryzyko (np. utraty źródła zarobkowania), ponieważ inwestycja z "żyły złota" może stać się dla kupującego prawdzią kulą u nogi.