Migracja, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje pomiędzy Unią Europejską a Egiptem były jednym z głównych tematów szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w Budapeszcie.
Zdaniem premiera Polska jest jak Egipt
Obecnie w Egipcie znajduje się około 6 mln uchodźców i migrantów. Morawiecki przypomniał, że Polska boryka się z podobnym problemem. Jednak rolę mafii przemytniczych pełnią władze białoruskie.
"Grupie V4 zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój, warunki do rozwoju gospodarczego, społecznego, które zapobiegną migracji, terroryzmowi" - powiedział szef polskiego rządu podczas konferencji prasowej.
Dodał, że V4 będzie nakłaniać kraje z zachodniej części UE do pogłębiania współpracy gospodarczej z Egiptem. Według niego Egipt to wielki partner, z którym Polska będzie współpracować m.in. poprzez utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w regionie Suezu, przez specjalną strefę ekonomiczną z Katowic.
V4 to najważniejszy partner Niemiec
Zdaniem premiera, kraje V4 są obecnie ''ważną lokomotywą wzrostu" dla UE. Są także ważnym partnerem Niemiec, dużo istotniejszym, niż Chiny czy Stany Zjednoczone.
- Zbudowaliśmy potężną machinę wzrostu gospodarczego i chcemy ją wykorzystywać dla dobra mieszkańców Europy Środkowej - powiedział premier.
Według niego Bruksela powinna z kolei bardziej koncentrować się na bezpieczeństwie, zapobieganiu terroryzmowi oraz współpracy gospodarczej z innymi krajami.
Szef węgierskiego rządu, Orban ocenił z kolei, że UE może zwyciężyć kryzys migracyjny, jeżeli będzie mieć sojuszników zewnętrznych. - Z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem - powiedział. Dodał, że powinien także stać się strategicznym partnerem UE.
Z kolei według Eduarda Hegera, premiera Słowacji, Egipt ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo i jest w stanie zapobiec nielegalnej migracji. Dodał, że Słowacja jest gotowa współpracować z Egiptem w takich dziedzinach, jak bezpieczeństwo, rozwój gospodarczy i turystyka.