Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek
Łukasz Kijek
|

"Muszą być gotowi na bankructwo". Prof. Koźmiński daje radę przedsiębiorcom

152
Podziel się:

- U nas jest jeszcze takie genetyczne obciążenie folwarcznym stylem zarządzania - mówi prof. Andrzej Koźmiński w programie "Biznes Klasa" Łukasza Kijka. Opowiada również o stworzeniu jednej z największych prywatnych polskich uczelni. Zobacz najnowszy odcinek.

"Muszą być gotowi na bankructwo". Prof. Koźmiński daje radę przedsiębiorcom
Prof. Andrzej Koźmiński w "Biznes Klasie" (Licencjodawca, Biznes Klasa)

"Biznes Klasa" to program money.pl dostępny w serwisie YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z obecnymi i byłymi szefami największych firm, a także z ludźmi z otoczenia biznesu - o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych. Gościem najnowszego odcinka był prof. Andrzej Koźmiński, założyciel i wieloletni rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprawdzam smartphone POCO

Prof. Koźmiński o prowadzeniu uczelni. "Jesteśmy zdani na siebie"

Prof. Andrzej Koźmiński na początku lat 90. XX wieku założył Akademię Leona Koźmińskiego. Dzisiaj jest to jedna z najbardziej znanych i prestiżowych prywatnych uczelni w Polsce, znana m.in. ze studiów MBA kończonych przez topowych managerów.

Początki jednak, jak opowiada profesor w "Biznes Klasie", były trudne. - Zaczynaliśmy z takim przekonaniem, że uczelnia będzie obficie wspomagana przez tych, którym będzie zależeć na rozwoju takiej uczelni, tj. przez biznes i państwo. Zderzenie z rzeczywistością było brutalne - wspomina prof. Koźmiński.

Jego Akademia wyszła na prostą dopiero wtedy, gdy zaakceptował, że tego typu wsparcia nie będzie. - W momencie, w którym pogodziliśmy się z rzeczywistością, że jesteśmy zdani na siebie, wszystko ruszyło z kopyta - podkreśla założyciel ALK.

Jak wyjaśnił, jego uczelnia dysponuje obecnie budżetem rzędu 130-140 mln zł. Zagraniczne uczelnie jednak, jak wyjaśnił, mają takie same budżety, ale w euro. - To by był właściwy budżet (...) i do tego zmierzamy - dodaje.

Podkreślił przy tym, że Polska "niewątpliwie za mało wydaje na edukację i badania naukowe". - Żeby tworzyć naukę światową, trzeba mieć w Polsce anglojęzyczne ośrodki naukowe - wyjaśnia.

Folwarczny styl zarządzania

Zapytany, co by poradził osobom, które chcą stworzyć swój biznes, prof. Koźmiński odpowiada: - Muszą być przygotowane na kilkukrotne bankructwo.

- Ktoś kiedyś powiedział, że zarządzanie biznesem jest czynnością intelektualnie trywialną, gdyby nie jedna rzecz: ludzie. (...) U nas jest jeszcze genetyczne obciążenie, takim folwarcznym stylem zarządzania - ocenił prof. Koźmiński.

Co jednak oznacza folwarczne? - Po to, żeby człowiek zrobił, to co od niego chcę, on musi zrozumieć, co ja do niego mówię. A ja nie zadaję sobie trudu, żeby to wyjaśnić. Bo mi się nie chce, a jak on nie zrozumie, to go walę batem po grzbiecie - tłumaczył profesor.

Dodał, że "pospolitego chamstwa jest stosunkowo mniej, ale to nie oznacza, że go w ogóle nie ma". - Miarą kultury człowieka jest zachowanie się człowieka w stosunku do osób, które są niżej od niego - podkreślił. To ważna wskazówka nie tylko dla tych, którzy chcą być przedsiębiorcami.

W poprzednich odcinkach "Biznes Klasy" Łukasz Kijek rozmawiał z:

Wszystkie odcinki "Biznes Klasy" dostępne są pod tym linkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
Pozorovatel
13 godz. temu
Unia Europejska uznawszy zwierzchnictwo USA, stała się obszarem gospodarczym równie niestabilnym jak zrewoltowane "demokracje" afrykańskie.
l o l
2 dni temu
Też mi odkrycie, że u nas zarządza się firmami jak folwarkami.
oszust
3 dni temu
tusk kłamie jak morawiecki dlatego gospodarka idzie na dno
real_mc_coy
6 dni temu
Zadnej gospodarki nie da sie prowadzic przy takich stopach procentowych i kazdy ekonomista to powie. Przy takim koszcie pieniadze musza wrocic do bankow.
Niestety
6 dni temu
Uczelnia guzik warta. Pospolite "hamstwo" jest główna część polskiej rzeczywistości,w tym biznesowej. A w uśmiechniętej i tak wszyscy zbankrutują.
...
Następna strona