Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MIP
|
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Na czym polega faktoring odwrotny?

Podziel się:

Faktoring odwrotny to jeden ze sposobów finansowania działalności. Ma służyć do opłacania faktur i umożliwić przedsiębiorcy zapewnienie płynności finansowej.

Na czym polega faktoring odwrotny?
(Adobe Stock)

To niezależna treść redakcyjna. Artykuł zawiera lokowanie efaktor.com.pl

Zanim poznamy dokładnie faktoring odwrotny, warto sprawdzić, czym różni się on od faktoringu klasycznego. Z tego drugiego korzystają przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą towarów lub usług. Zanim ich kontrahenci opłacą należności, środki finansowe przedsiębiorców są zamrożone, a im bardziej klienci zwlekają ze spłatą, tym trudniej właściwie zarządzać budżetem. I tu z pomocą przychodzi faktoring klasyczny, który pozwala w terminie uzyskać należne płatności.

Faktoring odwrotny jest stosowany w sytuacji, która może się zdarzyć każdemu przedsiębiorcy. Korzystając z faktoringu odwrotnego kupujący może zapewnić spłatę zobowiązań w terminie, nie narażając się na ryzyko utraty płynności finansowej. To nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Korzystając z faktoringu odwrotnego przedsiębiorca zwiększa swoje szanse na korzystniejsze ceny od kontrahentów, rabaty w zamian za wcześniejsze opłacanie należności.

Jak działa faktoring odwrotny?

Żeby zrozumieć przebieg faktoringu odwrotnego warto zapoznać się najpierw z pewnymi pojęciami: faktorant to inaczej przedsiębiorca korzystający z faktoringu odwrotnego; faktor to firma faktoringowa, która została wybrana do obsługi faktoringu odwrotnego.

Znając główne pojęcia może przejść do przykładowej sytuacji, która dobrze obrazuje przebieg faktoringu odwrotnego:

1. Przedsiębiorca zamawia towar, dostawca zaś wystawia za zamówienie odpowiednią fakturę.

2. Zbliża się termin zapłaty, jednak przedsiębiorca nie ma aktualnie możliwości zapłaty należności, lub pieniądze zgromadzone na koncie chce przeznaczyć na inną inwestycję.

3. Fakturę zgłasza więc do faktora, który za przedsiębiorcę reguluje należność w terminie.

4. Ostatnim etapem jest opłacenie należności przed faktoranta, jednak dzięki korzystaniu z faktoringu odwrotnego może on to zrobić w ustalonym terminie lub rozłożyć płatność na raty.

Jaki jest koszt faktoringu odwrotnego?

Koszty faktoringu odwrotnego będą zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim od firmy świadczącej usługi. Na ostateczną cenę wpływać też będą odsetki od kwoty finansowania, które pokryć będzie musiał przedsiębiorca. Na wysokość samego oprocentowania zaś wpływ zarówno limit finansowy uzgodniony z firmą faktoringową, jak i długość terminu spłaty i liczba rat wybrana przez faktoranta.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z faktoringu odwrotnego należy dokładnie zapoznać się z umową i dodatkowymi kosztami. Te, mogą wynikać na przykład z niewykorzystanego limitu faktoringowego. Warto zatem wcześniej przeanalizować swój budżet i świadomie wybrać kwotę, które pomoże w utrzymaniu płynności finansowej. Na dodatkowe koszta można natknąć się w przypadku zmiany warunków umowy czy kosztów przelewów należności.

W przeciwieństwie do faktoringu klasycznego, w przypadku faktoringu odwrotnego sprawdzane są możliwości finansowe przedsiębiorcy i właśnie na tej podstawie ustalany jest limit finansowy. W przypadku zadłużenia względem ZUS, US czy wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników otrzymanie oczekiwanego limitu może być niemożliwe.

Jak przebiega proces księgowania faktoringu odwrotnego?

Problemem, z którym mogą spotykać się przedsiębiorcy chcący skorzystać z omawianych usług, może być prawidłowe księgowanie faktoringu odwrotnego. Transakcje faktoringu odwrotnego w księgach rachunkowych należy umieścić po stronie zobowiązań przedsiębiorstwa. W ten sposób zmienia się odbiorca zobowiązania. Na miejsce dostawcy pojawia się firma faktoringowa, inaczej faktor, któremu to przedsiębiorca winien jest należność.

Zalety faktoringu odwrotnego

W obecnych czasach zapewnienie finansowej płynności przedsiębiorstwu może być zależne od przypadku. Trudne do przewidzenia sytuacje (takie jak pandemia czy wojna) mogą nagle znacząco obciążyć dobrze prosperujące firmy. W takich okolicznościach faktoring odwrotny może stać się sposobem na przetrwanie trudnego okresu. Jednak sytuacje awaryjne to nie jedyne momenty, w jakich należy rozważyć faktoring odwrotny, jako szansę dla przedsiębiorstwa.

Faktoring odwrotny nie jest pożyczką, choć może ją przypominać. Dzięki takiej konstrukcji nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, a więc korzystanie z faktoringu odwrotnego nie zniweczy planów kredytowych, zarówno tych ratujących działalność, jak i dających szansę na rozwój.

Nie wszyscy dostawcy oferują swoim klientom możliwość kredytu konsumenckiego lub jego warunki nie spełniają oczekiwań. Zastępując go faktoringiem odwrotnym przedsiębiorca dalej ma możliwość korzystać z usług sprzedawcy.

Faktoring odwrotny może okazać się również wsparciem w oszczędzaniu, kiedy to dostawcy oferują swe towary w obniżonej cenie pod warunkiem zakupu jednorazowo większej ilości. Jeśli koszt takiego zakupu przekracza możliwości przedsiębiorcy, faktoring odwrotny pozwoli dokonać zakupu i rozłożyć należność na raty.

Korzystanie z faktoringu odwrotnego pozytywnie wpływa również na wizerunek przedsiębiorstwa. Szczególnie wchodząc na rynek i rozpoczynając swoją działalność, zaufanie kontrahentów, które buduje się przez wypłacalność i terminowe wpłaty ma nieocenione znaczenie. Decydując się na usługę faktoringu odwrotnego przedsiębiorca ma możliwość regulowania należności zawsze w terminie, co spaja i utrzymuje na dobrym poziomie relacje ze sprzedawcami.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.