Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Na Śląsku stanie fabryka wodoru. Inwestycja warta 2 mld euro

8
Podziel się:

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje budowę na Śląsku fabryki wodoru w ramach spółki joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym - poinformował PAP prezes ARP Michał Dąbrowski. Docelowo inwestycja pochłonie 1,5 - 2 mld euro - dodał.

Na Śląsku stanie fabryka wodoru. Inwestycja warta 2 mld euro
Na Śląsku powstanie fabryka wodoru [zdjęcie ilustracyjne] (getty images, Tesson/Andia.fr)

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Dąbrowski poinformował, że agencja wspólnie partnerami przygotowuje się do "dużego projektu" budowy fabryki wodorowej.

Myślę, że będzie to coś co zmieni optykę, jeśli chodzi o gospodarkę Polski w przestrzeni transportu, ekologii - ocenił. Dodał, że inwestycja wiąże się z wykorzystaniem zielonego wodoru w przemyśle jak i sektorze automobility.

Dąbrowski w rozmowie z PAP podkreślił też, że ARP ma już partnera technologicznego. Wyjaśnił, że projekt będzie realizować spółka jonit venture, w której partnerami będą trzy firmy. Kto będzie trzecim partnerem, tego prezes ARP jeszcze nie chciał ujawnić.

- W poniedziałek jadę dogrywać szczegóły - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielka premiera JAECOO 7 w Warszawie

- Chcemy wybudować fabrykę wodoru, bo to będzie "game changer" dla całego regionu. Chcemy być w tym pierwsi, mamy ustalone kroki milowe. Inicjatorem tego projektu jest pani minister przemysłu Marzena Czarnecka. Będziemy go prawdopodobnie alokowali na Śląsku - wskazał Dąbrowski.

Podał również, że w przyszłym roku w pierwszej fazie inwestycji ARP zainwestuje 600 mln zł w wodorowy projekt. - Docelowo inwestycja pochłonie 1,5 - 2 mld euro - ocenił.

Przedstawiciele ARP wskazali, że agencja chce wykorzystać środki, które są dostępne w Europejskim Banku Wodorowym. Dodali, że cel ARP to mieć najwięcej elementów w całym łańcuchu produktowym - zarówno własną technologię, produkcję wodoru, jak i pomysły na jego wykorzystanie w różnych sektorach gospodarki, np. w fabrykach zielonego amoniaku.

Zielony wodór potrzebny w wielu branżach

Zielony wodór produkowany jest w procesie elektrolizy wody przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Jest on wykorzystany jako nośnik energii w ogniwach paliwowych w transporcie kołowym oraz kolej. Zielony wodór może mieć też zastosowanie w energetyce i ciepłownictwie w procesie dekarbonizacji tych sektorów oraz w przemyśle rafineryjnym do produkcji paliw, chemicznym do produkcji nawozów (zielony amoniak) oraz chemikaliów.

ARP to spółka Skarbu Państwa, która oferuje usługi dla firm, m.in.: dofinansowanie inwestycji, doradztwo, pomoc w pozyskiwaniu kapitału i ekspansji na rynki zagraniczne. Zarządza też grupą spółek z różnych branż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
twój nick
2 godz. temu
a jak to ma się do efektywności? Będziemy wkładać energię w to, aby "produkować" wodór, czyli rozbijać wiązania atomowe wodoru z innym pierwiastkiem, będziemy zużywać energię aby go sprężyć do magazynowania, będziemy zużywać energię do jego przechowywania. Następnie użyjemy go do pozyskania energii w procesie utleniania w ogniwach wodorowych. Jaki jest bilans tak naprawdę? Czy nie chodzi tutaj o to żeby wyciągnąć dopłaty, bo to przecież takie ekologiczne i "zielone"? A bez dopłat to nikt by tego kijem nie dotknął, bo fizyki nie da się oszukać.
Ekonomista
2 godz. temu
Cofamy się w czasie do katastrofy Hindenburga. Wodór jest BARDZO niebezpieczny ponieważ ma tendencje do wybuchania, w przeciwieństwie do zwykłej benzyny. Utopia, taka sama jak fotowoltaika i magazyny energii (czyli baterie prądu stałego).
Aaaas
4 godz. temu
W Polsce wszystko beda budować tylko za co???? Bo jak na razie to afera za afera setki milionów zniknelo i co dalej?????
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Dred
29 min. temu
Prokuratura będzie miała pełne ręce roboty po zmianie władzy...
zxc12
54 min. temu
a skąd stabilna energia odnawialna na Śląsku? dotacje wezmą więc rachunek ekonomicznym na drugim planie, najważniejsze aby napisać dobry wniosek, a że kompetencje urzędasów niskie to nie będzie trudno
Adler
1 godz. temu
Topienie miliardów w kolejnych unickich ekoaberracjach
zeni
2 godz. temu
A czy w ogóle ktoś użył jakiegoś liczydła? Tzn. teoretycznie za dotacje można wszystko, ale chodzi mi o bilans energetyczny: dostępność nadwyżek OZE do przerobienia na wodór kształtuje się rocznie na poziomie 2-4 %, jak zbudujemy 2x więcej OZE, to 4-8 %. Nie ma firmy, która się utrzyma przy takim wskaźniku wykorzystania majątku, nawet jak będzie finansowany przez państwo. Ta inwestycja to tak, jakby wrzucić pieniądze do porcelanowego naczynia w przybytku i nacisnąć guzik spłuczki. Ten większy. No chyba, że chodziło o "tymczasową dopuszczalność poboru prądu z węgla", oczywiście tylko do czasu zwycięstwa zielonej rewolucji, wtedy to tak...
Ekonomista
2 godz. temu
Cofamy się w czasie do katastrofy Hindenburga. Wodór jest BARDZO niebezpieczny ponieważ ma tendencje do wybuchania, w przeciwieństwie do zwykłej benzyny. Utopia, taka sama jak fotowoltaika i magazyny energii (czyli baterie prądu stałego).