Konkurs "Grant na zdrowie" ma na celu wspieranie działań na rzecz poprawy jakości, komfortu życia i zdrowia kobiet. Jego organizatorami są firma Gedeon Richter Polska oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
– Organizacje pacjentów wiedzą najlepiej, jakiej pomocy oczekują ich podopieczni. Organizując konkurs "Grant na zdrowie" możemy być bliżej pacjentek, wesprzeć je w codziennym życiu i zmaganiach na drodze do zdrowia – mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
– Inicjatywy takie jak konkurs "Grant na zdrowie" są szczególnie cenne dla niewielkich organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z grantu mogą wdrażać projekty, które mają szanse realnie poprawić sytuację pacjentów – dodaje Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Jest wiele do zrobienia
Konkurs "Grant na zdrowie" ma już swoją tradycję. Co roku o nagrody w postaci grantów w wysokości 20 000 zł na realizację zwycięskich projektów ubiega się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. W sumie, w trzech edycjach Konkursu, zgłoszonych zostało ok. 130 różnych projektów Propozycje obejmowały szerokie spektrum działań od promocji profilaktyki, podniesienia standardów leczenia po poprawę jakości życia w chorobie. W III edycji Konkursu ostatecznie uhonorowano dwa wyjątkowe i innowacyjne projekty dotyczące zdrowia kobiet:
- program Sprawdź, w jakim wieku jest Twoja płodność! przygotowany przez Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz bocian"
- program Godne miesiączkowanie na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Fundacji Różowa skrzyneczka.
Wiedza na temat płodności to świadomie podejmowana decyzja o macierzyństwie
Celem Programu Sprawdź, w jakim wieku jest Twoja płodność! przygotowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz bocian" jest uświadomienie kobietom, że płodność zmniejsza się z wiekiem i że można ją kontrolować wykonując badanie tzw. rezerwy jajnikowej. W ramach projektu Stowarzyszenie planuje dotrzeć z działaniami edukacyjnymi do ponad 15 tysięcy kobiet. Pomogą w tym webinary, publikacje prasowe, materiały wideo oraz Q&A z lekarzami, którzy będą przekazywać informacje na temat badania rezerwy jajnikowej. Materiały edukacyjne zostaną umieszczone na portalu Stowarzyszenia i będą ogólnodostępne. W ramach programu 100 kobiet otrzyma możliwość wykonania nieodpłatnego oznaczenia rezerwy jajnikowej poprzez wykonanie badania AMH (hormon antymullerowski) w ośrodkach w całym kraju. Wyniki badania dostarczają kobietom informacji na temat ich płodności i ułatwiają podejmowanie świadomych decyzji na temat planów macierzyńskich.
– Grant jest dla nas szansą na szerzenie edukacji i budowanie świadomość na temat tego, jak duże znaczenie dla płodności ma wiek – powiedziała Marta Górna, przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia "Nasz bocian". – Żyjemy w trudnych czasach, które powodują odsuwanie planów związanych z rodzicielstwem na później. Nie chcemy z tym walczyć. Jesteśmy zdania, że każda para, każda kobieta ma prawo samodzielnie decydować o tym, kiedy jest właściwy czas na rodzicielstwo. Natomiast zależy nam na budowaniu świadomości tego, jakie konsekwencje niesie odkładanie macierzyństwa na później. Niestety, biologia jest nieubłagana i wraz z wiekiem kobiety, płodność obniża się. Dlatego będziemy badać stan rezerwy jajnikowej kobiet, by były świadome, jak dużo czasu im pozostało na reakizację macierzyńskich planów – podsumowuje laureatka konkursu.
Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz bocian" od 20 lat dostarcza pacjentom wiedzę o leczeniu niepłodności oraz wsparcie psychologiczne. Prowadzi portal i media społecznościowe na temat niepłodności. Od 10 lat wraz z ośrodkami leczenia niepłodności prowadzi akcję "Tata. Najważniejsze słowo dla mężczyzny", w ramach której raz w roku przekazuje pacjentom pulę ok. 1000 nieodpłatnych badań nasienia. Obecnie uczestniczy w międzynarodowym projekcie w ramach grantu Erasmus+ "Together For Fertility".
Pokonać wstyd czyli Godne miesiączkowanie na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych
Celem drugiego zwycięskiego projektu zgłoszonego przez Fundację "Różowa skrzyneczka" jest dostępność środków higieny osobistej dla kobiet przebywających w szpitalnych oddziałach ratunkowych i oddziałach szpitalnych. Pomysłodawcy projektu chcą pomóc kobietom, które znalazły się na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie nie ma dostępu do środków higienicznych, niezbędnych w czasie menstruacji. Pomysłodawcy programu pragną walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym w szpitalach poprzez uwrażliwienie personelu SOR-ów na potrzeby kobiet, zwiększenie świadomości pacjentów na temat miesiączkowania. W ramach projektu do szpitali w Lubuskiem, Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem (najmniej zamożnych województw w Polsce) Stowarzyszenie dostarczy tzw. Różowe skrzyneczki. Są to pojemniki na artykuły higieniczne, w których znajdzie się zapas podpasek oraz ulotki o zdrowiu menstruacyjnym.
– Chcemy podziękować Kapitule konkursu za zauważenie problemu, jakim jest brak dostępu do podpasek i tamponów w miejscach publicznych. Dziękujemy też wszystkim osobom, które codziennie uwrażliwiają nas na nowo na problem wykluczenia menstruacyjnego. I pokazują, że dbanie o zdrowie menstruacyjne to jest kwestia zdrowia publicznego – powiedziała Ewa Szymera, członkini zarządu w Fundacji "Różowa skrzyneczka". – Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi wszystkie wszystkie dziewczynki, kobiety, które znajdą sie w szpitalach i na SOR-ach będą miały dostęp do podpasek i tamponów, a przede wszystkim do godnego menstruowania - dodała.
Fundacja "Różowa skrzyneczka" walczy z wykluczeniem menstruacyjnym. Prowadzi działania na rzecz zapewniania powszechnego dostępu do bezpłatnych środków menstruacyjnych w przestrzeni publicznej oraz edukacji na temat miesiączkowania. Dzięki działaniom Fundacji ponad 10 000 Różowych skrzyneczek trafiło do szkół, burs, placówek edukacyjnych, szpitali, kin, bibliotek i teatrów. W akcję włączają się kolejne samorządy, m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica. Fundacja ma zaufanych i cenionych doradców, specjalistów z dziedzin ginekologii, psychologii, seksuologii i socjologii, a także wsparcie wielu instytucji takich jak np. Rzecznik Praw Pacjenta. Razem z organizacjami członkowskimi Okresowej Koalicji pracują nad projektem ustawy poselskiej, która zapewni dostęp do podpasek i tamponów w szkołach i placówkach edukacyjnych oraz edukację menstruacyjną.
Materiał prasowy: Gedeon Richter