Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odbudujmy kościół św. Katarzyny w Gdańsku!

0
Podziel się:

Wirtualna Polska uruchomiła specjalny serwis poświęcony akcji odbudowy kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Pod adresem kosciolkatarzyny.wp.pl portal publikuje aktualne wiadomości dotyczące kościoła i postępów w zbiórce funduszy na jego renowację. Zainteresowani mogą prześledzić historię zabytku i - co najważniejsze - zdobyć informację o tym, jak mogą pomóc w jego odbudowie. Na stronach WP ruszyła też kampania reklamowa, która ma zachęcić Internautów do uczestniczenia w akcji pomocy gdańskiemu kościołowi.

Przypomnijmy, 22 maja 2006 r. doszło do pożaru, w wyniku którego zawalił się dach kościoła św. Katarzyny. Nie zajęło się na szczęście wnętrze świątyni. Uratowano zagrożoną zawaleniem wieżę oraz większość zabytkowych przedmiotów - strażacy i policjanci wynieśli je z zalanego wodą kościoła do gdańskiego ratusza oraz Muzeum Narodowego. Ocalały też, acz wymagają remontu, dzwony i urządzenia carillonu.

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza powstał Społeczny Komitet Odbudowy Kościoła św. Katarzyny. Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone konto (wpłaty zostały zwolnione z opłat i prowizji). Urząd Miejski w Gdańsku uruchomił natomiast serwis SMS-owy. Wystarczy wysłać SMS-a o treści "Katarzyna" na numer 72022, aby zasilić konto odbudowy kościoła (koszt SMS-a to 2.44 zł brutto). Akcję wspiera również Telekomunikacja Polska. Dochód z połączeń ze specjalną infolinią - 0 400 307 400 - zostanie przekazany w całości na rzecz odbudowy zabytku. Koszt połączenia to 3,89 zł. brutto.

Kościół św. Katarzyny to najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227-1239, jego fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego. W latach 1555-1945 należał do protestantów, następnie pieczę nad nim przejął Zakon Karmelitów. Wieża kościoła, z pięknym barokowym hełmem, którego autorem jest Jacob van den Block, od 1575 mieści w sobie carillon - instrument gry na dzwonach. W wielkim pożarze w 1905 r. stary carillon został zniszczony. Odbudowano go, ale w 1942 władze niemieckie oddały dzwony na przetop. W 1989 r. stowarzyszenie w Bremie ufundowało 3 oktawy carillonu,
a w 1998 r. miasto Gdańsk i sponsorzy prywatni ukończyli dzieło, fundując czwartą oktawę i urządzenie do gry ręcznej.

www.kosciolkatarzyny.wp.pl
www.katarzyna.wp.pl

wiadomości
gospodarka
e-biznes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)