Sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości WP obejmującej likwidację jej majątku. Powodem ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność WP, albowiem spółka zaprzestała wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań.
"Ogłoszenie upadłości spółki Wirtualna Polska SA nie oznacza końca istnienia portalu Wirtualna Polska. Wręcz przeciwnie. Portal nadal istnieje i świadczy usługi na rzecz internautów, klientów biznesowych i reklamodawców" - napisała w komunikacie Szwaj.
"Funkcjonujący portal generuje rosnące przychody, a jego wartość jako zorganizowanej całości jest większa niż poszczególnych składników majątkowych, stąd celem postępowania upadłościowego jest zachowanie przedsiębiorstwa w całości i jego sprzedaż. Mając na uwadze fakt, że rynki finansowe wykazują duże zainteresowanie portalem, można oczekiwać, iż sytuacja spółki szybko znajdzie swoje pozytywne rozwiązanie" - podkreśliła Szwaj.
Pomimo trudnej sytuacji pierwszy kwartał tego roku portal zakończył dobrymi wskaźnikami. Tylko w marcu oglądalność WP wyniosła ponad miliard odsłon, a jej strony odwiedziło 9,2 milionów unikalnych (pojedyńczych - PAP) użytkowników. Przychody ze sprzedaży dla klientów indywidualnych wzrosły w tym okresie o mniej więcej 65 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
"Konflikt pomiędzy akcjonariuszami Spółki w obecnej sytuacji ma daleko mniejszy wpływ na funkcjonowanie portalu niż dotychczas.
Syndyk potwierdza, że jego celem jest w pierwszej kolejności utrzymanie przedsiębiorstwa Spółki, co pozwoliłoby na jego sprzedaż w całości zainteresowanemu inwestorowi lub w przypadku zajścia przesłanek zawarcia układu z wierzycielami kontynuację funkcjonowania spółki po zrealizowaniu układu" - dodała Szwaj w komunikacie.
Wirtualna Polska, pierwszy polski portal internetowy, rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku.