Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nie tylko wiatraki. Rząd zamierza obudzić ważną gałąź energetyki

51
Podziel się:

Tak zwana ustawa wiatrakowa ma znieść bariery dla rozwoju biometanu. W tym obszarze może powstać dodatkowa ustawa jako efekt współpracy resortów rolnictwa i klimatu - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie tylko wiatraki. Rząd zamierza obudzić ważną gałąź energetyki
Donald Tusk i Paulina Hennig-Kloska (East News, Wojciech Olkusnik)

"DGP" zwraca uwagę, że tak zwana ustawa wiatrakowa ma znieść bariery dla rozwoju biometanu. W tym obszarze może powstać dodatkowa ustawa jako efekt współpracy resortów rolnictwa i klimatu. Zapisy dotyczące biogazu i biometanu mają się znaleźć w nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która będzie procedowana w parlamencie jesienią - czytamy.

Gazeta wyjaśniła, że - jak wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych - oprócz zapisów dotyczących energetyki wiatrowej ustawa ma też stworzyć m.in. mechanizm wsparcia dla biometanu w instalacjach powyżej 1 MW - chodzi o system aukcyjny dla instalacji OZE wytwarzających biometan. Obecnie jest on dostępny tylko dla mniejszych instalacji w formie dopłaty do ceny rynkowej FIP (ang. Feed in Premium). Zapowiadane aukcje ma ogłaszać, przeprowadzać i rozstrzygać prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Brakuje zachęt

"Brakuje systemu wsparcia zachęcającego finansowo do powstania dużych biometanowni, a także możliwości integracji biometanowni z siecią gazową. Zbyt długo trwają także procedury administracyjno-prawne w zakresie wydawania pozwoleń" - stwierdził cytowany przez dziennik prezes Polskiej Organizacji Biometanu (POB) Michał Tarka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zrobił biznes na urządzaniu piekła! Twórca Runmageddonu Jarosław Bieniecki w Biznes Klasie

Gazeta zwróciła uwagę, że system będzie opierał się o kontrakt różnicowy na podstawie oferty złożonej w aukcji dla cen referencyjnych przypisanych do instalacji OZE, ale branża nie jest jednak przekonana do tego rozwiązania.

Nieatrakcyjny system

"Nie potrzebujemy na siłę szukać autorskich rozwiązań regulacyjnych w Polsce, możemy wykorzystać dorobek i doświadczenia innych dużych krajów UE, gdzie Komisja Europejska godziła się na taryfy gwarantowane dla biometanu" - stwierdził Tarka. "Na ten moment jesteśmy sceptycznie nastawieni do zapowiadanego aukcyjnego systemu wsparcia, pamiętając np. system aukcyjny zaproponowany dla tradycyjnych biogazowni. Był on tak nieatrakcyjny, że mało kto się na niego decydował" - dodał.

Gazeta poinformowała również, że POB apeluje, aby w specustawie znalazły się zapisy dotyczące objęcia proponowanym instrumentem wsparcia opartym na stałej cenie zakupu biometanu również większych instalacji OZE poprzez wprowadzenie okresu przejściowego poprzedzającego wdrożenie docelowego instrumentu wsparcia opartego na konkurencyjnym postępowaniu przetargowym czy przedłużenie obecnie funkcjonującego instrumentu wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy poniżej 1 MW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
Słowianin
4 dni temu
Wiatraki, fotowoltaika czy pseudo elektryki które niestety emituja zanieczyszczenie wieksze niz zwykly diesel choć lewactwo to ukrywa bo każda ich decyzja to utopia bo węgiel, ropa i drewno będzie jeezcze dziesiątki lat na topie ale idiotyzmy rzadu tuska i tez eurokołchozu lub 4 rzeszy nic nie zmienia. Pozdrawiam i życzę logicznego myślenia a nie tylko bazowaniu na pseudo specjalistach wziętych z łapanki tuska glupich ministrów.
Igo
4 dni temu
Połączyć ustawę o biometanie z ustawą wiatrakowa. Jak nie zagłosujecie na wiatraki to zapomnijcie też o biometanie
Józek Prawdom...
4 dni temu
Ta kłamczucha w żywe oczy dwojga imion henig Kloska spowodowała że teraz co rachunek za prąd to inne ceny.W taryfie szczyt i poza szczyt jedna cena a po okresie czasowej obniżki od 1.2025 takie ceny że będziemy siedzieć po ciemku i marznąć a ciepła woda to będzie luksus. To dzięki eurokolchozowi, ETS i fit for55 powoduje że ceny na nośniki energii są 3x wyższe niż wczesniej czyli 2/3 dzisiejszych cen to podatki i oplaty
drzazga
4 dni temu
Jaki sens ma inwestowanie w biogazy, skoro one podczas spalania emitują CO2. To krótkowzroczność i być może ścieżka do robienia przekrętów.
Pani Jadzia
4 dni temu
Kombinują jak za(pięć gwiazdek) piniędze.
...
Następna strona