Niedziel handlowych z roku na rok jest coraz mniej. Ich terminy powiązane są z ważnymi wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach.
Z powodu zmian w przepisach w większość niedziel otwarte są tylko nieliczne placówki. Na rok 2021 przewidziano tylko 7 niedziel handlowych. 3 października będzie niedzielą niehandlową. Galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą zamknięte.
Sklepy otwarte w każdą niedzielę
Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje lista placówek handlowych, które mogą prowadzić sprzedaż w każdą niedzielę, to m.in.
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express
- kwiaciarnie
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- lokale gastronomiczne (z powodu pandemii otwarte mogą być tylko te z ofertą na wynos lub w dostawie)
- stacje paliw
- placówki pocztowe
- sklepy na dworcach PKP
Niedziele handlowe 2021. Kalendarz
- 31 stycznia 2021 r.,
- 28 marca 2021 r.,
- 25 kwietnia 2021 r.,
- 27 czerwca 2021 r.,
- 29 sierpnia 2021 r.,
- 12 grudnia 2021 r.,
- 19 grudnia 2021 r.
Od 2018 roku obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedzielę. Na początku były to dwie niedziele w miesiącu. Od 2019 roku handlem objęta była już tylko jedna niedziela na miesiąc, a od 2020 roku obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza wymienionymi w ustawie wyjątkami przypadającymi w okresach wyprzedażowych i przedświątecznych.
Zakaz handlu to fikcja
Mimo obowiązującego zakazu handlu wiele dużych sieci i tak otwiera swoje placówki. Może to robić dzięki szerokiej liście wyjątków. Najpopularniejszym sposobem na obejście zakazu jest podpisanie umowy z firmą świadczącą usługi pocztowe i przemianowanie swoich sklepów na wyjęte spod zakazu "placówki pocztowe".
Na taki ruch zdecydowały się m.in. sieci Lidl, Biedronka, Carrefour czy Brico Marche. Aby uszczelnić przepisy i uniemożliwić podobne praktyki Sejm przyjął w połowie września poprawki do ustawy o zakazie handlu.
Nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.