Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać. Wiadomo, kiedy Gazprom odkręci kurek

20
Podziel się:

1 października ma wystartować przesył surowca nowym gazociągiem Nord Stream 2 - podaje Bloomberg. Będzie to oznaczać ostateczny koniec starań o zablokowanie tej kontrowersyjnej inwestycji.

Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać. Wiadomo, kiedy Gazprom odkręci kurek
Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać. Wiadomo, kiedy Gazprom odkręci kurek (PAP, Jens Büttner)

Od 1 października ma się zacząć przesyłanie gazu przez jedną z nitek Nord Stream 2, a do 1 grudnia ma zostać uruchomiona druga nitka gazociągu - dodaje agencja, opierając swoje informacje na wiedzy zaznajomionych z planami firmy osób. Gazprom nie skomentował tych doniesień.

To, kiedy gaz przesyłany przez Nord Stream 2 znajdzie się w europejskiej sieci, ostatecznie zależy od decyzji niemieckiego regulatora - zaznacza Bloomebrg. Dodaje, że oprócz tego rurociąg musi otrzymać niezbędne certyfikaty techniczne i ubezpieczenia.

Budowa NS2 zbliża się do końca, w tym tygodniu Gazprom poinformował o przygotowaniach do opuszczenia na dno ostatniego odcinka rury drugiej nitki konstrukcji. Następnym etapem będzie połączenie duńskiego i niemieckiego odcinka rurociągu i prace odbiorcze - pisze agencja.

Zobacz także: Polska chce się uniezależnić od gazu z Rosji. "Wszystkie inwestycje do tego zmierzają"

Gazprom już zapowiedział, że jeszcze w tym roku przez NS2 może przetransportować 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

Nord Stream 2 miał być początkowo uruchomiony w 2019 r., ale jego ukończenie się opóźniało, ponieważ nad wykonawcami wisiała groźba amerykańskich sankcji - przypomina Bloomberg.

Uzupełnia, że sytuacja zmieniła się po tym, gdy w maju br. prezydent USA Joe Biden zdecydował się uchylić niektóre sankcje, a następnie zawarł z Niemcami układ obiecujący reakcję, gdyby Rosja próbowała szantażować Ukrainę, wykorzystując przesył surowców energetycznych.

Ukończenie tego długo oczekiwanego, ale wzbudzającego wielkie kontrowersje rurociągu, to także wygrana kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która od 10 lat wspierała projekt mimo krytyki ze strony kluczowych sojuszników, w tym USA - komentuje Bloomberg. Przeciw powstaniu tej inwestycji była także Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Stanisław
3 lata temu
Napisz kto z polityków nie jest uzależniony od dużych korporacji. To jestem w każdym kraju, a widać to na przykładzie szczepionek
EINSTEIN III
3 lata temu
Za "chwilę" będą go demontować, bo syntetyczny metan, można wyprodukować z CO2 odsysanego ( dorosły człowiek wydycha ok. 288 l na dobę) z powietrza dużo taniej jak obecne ceny rynkowe i to w miejscu, jego zapotrzebowania, eliminując sieci rurociągów. Dodam, że z ogrzewnictwa zostanie całkowicie wyeliminowany, o czym informuje NFIZ w Łomiankach
...
3 lata temu
no to już po Ukrainie, ZSRR bis będzie
Barabasz
3 lata temu
Czy nasz też jest już na ukończeniu , czy jeszcze jesteśmy z ręką w nocniku . Może gdyby nam tak przeszkadzano było by szybciej .
Logik
3 lata temu
To było do przewidzenia. Kto mocnemu zabroni? Co wolno wojewodzie... itp.itd.