Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nowe dane o bezrobociu w Polsce. Czy widać efekty zwolnień grupowych?

43
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane dotyczące rynku pracy w Polsce. Wynika z nich, że stopa bezrobocia w kwietniu była niższa niż w marcu. Liczba osób zarejestrowanych w urzędach spadła ok. 25 tys. osób. Mimo ostatnich informacji o kolejnych zwolnieniach grupowych w kraju.

Nowe dane o bezrobociu w Polsce. Czy widać efekty zwolnień grupowych?
GUS podał nowe dane o bezrobociu w Polsce (Agencja Wyborcza.pl)

Stopa bezrobocia w kwietniu 2024 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,3 proc. miesiąc wcześniej - przekazał Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek, 27 maja. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 797,1 tys. osób. W marcu - 822,2 tys.

Z kolei stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w pierwszym kwartale tego roku wyniosła w Polsce 3,1 proc., czyli tyle samo, ile w okresie październik - grudzień 2023 r.

GUS podaje, że współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. 58,5 proc. wobec 58,9 proc. w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,6 proc., wobec 57,1 proc. poprzednio.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Zwolnienia grupowe w Polsce

W ostatnim czasie media informują regularnie o kolejnych firmach, które zgłaszają zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Widać to również w danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W ubiegłym miesiącu, jak podał GUS, 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tys. pracowników. W kwietniu 2023 r. na taki ruch zdecydowało się 38 firm, które zgłosiły zamiar pożegnania 1,5 tys. pracowników.

W komentarzu do danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zauważył, że w kwietniu zgłoszonych zostało 90,1 tys. nowych ofert pracy, co stanowi wzrost o 10,8 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Liczba osób wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy wzrosła w kwietniu br. o 6,1 proc.

Ekonomiści PIE zaznaczyli także, że - pomijając wahania związane z pracami sezonowymi - liczba nowych ofert w urzędach pracy od 1,5 roku utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Eksperci stwierdzili, że zapotrzebowanie na nowych pracowników wciąż pozostaje niskie, ale - wraz z poprawą kondycji gospodarczej - będzie rosnąć. Sytuacja powinna być jednak zróżnicowana między branżami. Lepsze perspektywy widzą w sektorze usług, a gorsze - w przemyśle.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
pablo
1 tyg. temu
Kto pozwla na to zeby europe zalali imigranci?
pablo
1 tyg. temu
żałowaliscie 500+ a popieracie żeby imigranci dostali 2.200 i mieszkanie 50mkw.Nierozumiem was polacy
pablo
1 tyg. temu
komu zależy na tym zeby w europie dominowal islam
tak tylko
3 tyg. temu
Współczynnik aktywności zawodowej (58,9%) mamy niższy, aniżeli w islamskim Kazchstanie (72%). Czyli co pozostali pracują na czarno czy w ogóle nie pracują i doczekaliśmy się kilku milionowej rzeszy rodzimych "muslim'ów
Kas
3 tyg. temu
No i na co czekacie weźcie sprawy w swoje ręce do piłki macie Polskę za was tego nikt nie zrobi a starsi wam w tym pomogą i gdzie ta solidarnosc
...
Następna strona