Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Nowe urlopy dla górników. Będą osłony socjalne za ponad 1 mld zł

18
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy o osłonach socjalnych dla górników; będą to urlopy energetyczne i górnicze oraz jednorazowe odprawy pieniężne - podała kancelaria premiera. Jest to element porozumienia przy tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Nowe urlopy dla górników. Będą osłony socjalne za ponad 1 mld zł
Górnicy otrzymają osłony socjalne. Zdjęcie ilustracyjne (East News, Karol Porwich)

Mowa o projekcie ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, przedłożony przez ministra aktywów państwowych. W poniedziałek wieczorem projekt trafił do Sejmu.

Projekt zakłada wprowadzenie urlopów energetycznych, górniczych, oraz jednorazowe odprawy pieniężne dla pracowników sektora elektroenergetycznego. Chodzi o okres, w którym wyłączane są jednostki wytwórcze oraz dla pracowników branży górnictwa węgla brunatnego w okresie redukcji wydobycia węgla brunatnego w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego.

Osłony socjalne będą kosztować ponad 1 mld zł

Obejmuje nie tylko pracowników, którzy z państwowych spółek trafią wraz z aktywami węglowymi do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), ale też prywatnych firm, spełniających wskazane warunki.

Według szacunków wydatki z budżetu państwa na lata 2023–2033 wyniosą 1,27 mld zł. Natomiast "oszacowanie kwoty wydatków związanych z ustawowymi świadczeniami na lata 2034–2049 jest na obecnym etapie niemożliwe, gdyż będzie uzależnione od harmonogramu procesu wyłączania jednostek wytwórczych oraz systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego w Polsce".

Rząd uważa, że osłony socjalne pozwolą zminimalizować negatywne skutki społeczno-gospodarczej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży węgla brunatnego. Mają być też podstawą do zrównoważonego przebiegu transformacji, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Nowe przepisy wcielają w życie postanowienia Umowy Społecznej zawartej w grudniu 2022 r., która dotyczy sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Nowe przepisy ustalają, czego dotyczą zmiany. Chodzi o: nabycie prawa do urlopu energetycznego i urlopu górniczego; wypłaty świadczenia socjalnego w okresie korzystania z urlopu energetycznego i górniczego oraz wypłacania jednorazowej odprawy pieniężnej. Dodano, że skorzystanie z tych rozwiązań będzie dobrowolne. Będzie to dotyczyć przedsiębiorstw energetycznych, przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego i spółek serwisowych przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
John Nick
10 miesięcy temu
Nie ujmując nic górnikom trzeba jednak kiedyś skończyć z faworyzowaniem tej branży. Osłony, dodatki, długie urlopy - o tym 90% pracujących może jedynie pomarzyć więc nie ma co się dziwić negatywnym komentarzom. Zastanawia mnie tylko czy górnik faktycznie nie potrafi nic innego? Czy jeżeli narzeka na swoją pracę to nie może się przebranżowić - są szkolenia, kursy ba...w wielu miejscach wystarczy tylko przyjść do pracy i firma sama wyszkoli. To jak? Nie może czy po prostu nie chce zmienić pracy? I tu wracamy do sedna sprawy - osłony, dodatki, urlopy. Zaraz pewnie zostanę zminusowany i zakrzyczany przez tych co każą mi zjeżdżać na dół i pracować bo to niebezpieczna i ciężka praca itp . Jasne, nie neguję ciężaru górniczej pracy ale sorry...jak tak wam, źle, tak ciężko to pracę zawsze można zmienić. Wystarczy chcieć.
Bacz
10 miesięcy temu
W Polsce demokracja, równość wobec prawa to tylko puste deklaracje w Konstytucji. W realnej polityce uprzywilejowane grupy jak np. górnicy dostają z budżetu miliardy a jak zwalniają z innych firm to żadnych specjalnych pieniędzy z budżetu nie ma.
Gosc
10 miesięcy temu
Super czemu tylko 1.27 dajcie im jeszcze 2 mld a co niech mają nie ma co żałować polska najważniejsza
Polak
10 miesięcy temu
Zamykanie polskich kopalni ZANIM będziemy mieli zagwarantowane zastąpienie węgla w jakiś sensowny sposób to zdrada Polski. Gdy zamkniemy kopalnie to wszystkie obietnice naszych "przyjaciół" okażą się nic nie warte i zaśpiewają nam cenę za ich surowiec 10x większą. Albo 100x większą. Zdrajcy! Ludzie po to głosowali na PIS żeby do czegoś takiego nie doszło, a PIS robi dokładnie na odwrót. I oni (PIS) myślą, że wygrają wybory?
nick
10 miesięcy temu
Obiektywnie, skoro nauczyciel ma płatny roczny urlop na podratowanie zdrowia, to górnik, lub robot/maszyna też ma prawo do urlopu.