Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Rząd zapowiada pomoc i zmiany

29
Podziel się:

- Planujemy kolejne wsparcie dla kredytobiorców oraz chcących oszczędzać na mieszkanie - wskazał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Dodał, że w ministerstwie trwają prace nad rozwiązaniami mającymi na celu zminimalizowanie zjawiska, jakim jest patodeweloperka.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Rząd zapowiada pomoc i zmiany
"Planujemy kolejne wsparcie dla kredytobiorców oraz chcących oszczędzać na mieszkanie" - zapowiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński (East News)

Pytany, jakie są priorytety w obszarze mieszkalnictwa i budownictwa do końca kadencji, wiceminister wskazał, że podstawowy wskaźnik określający dostępność mieszkań (liczba mieszkań na 1000 mieszkańców) szybko rośnie, przekraczając w 2022 r. po raz pierwszy w historii wartość 400.

Rząd ukróci patodeweloperkę? "Trwają prace"

Zgodnie z założeniami do 2030 r. ma się zwiększyć do 435, czyli do przeciętnej unijnej, i - jak ocenił - jest to bardzo realne.

- Mamy wiele instrumentów polityki mieszkaniowej. To nie tylko wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego, lecz także programy wspierające zakup mieszkania. To również uproszczenie prawa budowlanego, by móc szybciej i taniej wybudować swój dom. Planujemy też kolejne wsparcie dla kredytobiorców oraz chcących oszczędzać na mieszkanie – zaznaczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Patodeweloperka. Ekspert odpowiada: każdy ma wybór, to nie jest PRL

Uściński poinformował, że w ministerstwie trwają prace nad rozwiązaniami mającymi na celu zminimalizowanie zjawiska, jakim jest patodeweloperka. W obecnej chwili są prowadzone prace nad brzmieniem poszczególnych przepisów. Po ich opracowaniu zostaną one poddane szerokim konsultacjom publicznym.

Wykup mieszkania komunalnego

Wiceminister wskazał, że wykupienie mieszkania komunalnego jest możliwe także w tej chwili, jednak nie wszystkie gminy oferują taką opcję.

- Widzimy potrzebę społeczną, by rodzina, od dawna zajmująca dane mieszkanie, mogła je wykupić. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, np. gdy budynek jest w złym stanie technicznym, gmina ma 100 proc. jego własności i planuje wyburzenie go i przeniesienie lokatorów do innej lokalizacji. Jeżeli jednak mamy do czynienia z sytuacją, gdy w danym budynku część lokali komunalnych została już wykupiona, często z dużymi ulgami, chcemy umożliwić lokatorom mieszkań komunalnych możliwość wystąpienia z roszczeniem o wykup – dodał.

W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił nowy program mieszkaniowy dla osób do 45 lat, który ma wystartować 1 lipca 2023 r. Projekt zakłada dwie formy wsparcia przy zakupie mieszkania. Pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to oszczędnościowe konto mieszkaniowe. Kredyt będą mogły uzyskać osoby, które nie mają i nigdy nie miały mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Karol
2 lata temu
Zgodnie ze spisem ludnosci w marcu 2021 bylo 15300000 mieszkan i 37 019 000 rezydentow. Wiec w polsce jest 416 mieszkan na 1000 ludzi. Teraz liczba lunosci 36700tys a mieszkan 15700tts wiec jest 427. W europie srednio 435 mieszkan na 1000 ale tam juz wyburzaja i oddaja za remont. Do czego dazymy?
Anonim
2 lata temu
Za to jak wróci Tusk znów wszyscy będziemy mieszkać z rodzicami
Jaro8410
2 lata temu
Przecież widzidzieli co podpisują
Idol
2 lata temu
Czyli ci co mają domowe tragedię przez wibor dokładają do tych którzy będą mieć teraz kredyt za darmo normalny szał w tym kraju nie chce się zyc
Wincent
2 lata temu
Dalej dzielą ludzie będą mieszkać koło siebie jedni oszukani na Wibor ledwo wiarzacy koniec z końcem przez zmienne stopy % a drudzy beda mieli kredyt na 2% opłacany przez tych co mają taki sam kredyt na 11% to nie jest normalne
...
Następna strona