Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Nowy bat na nieuczciwych przedsiębiorców. Oszustwa na celowniku

5
Podziel się:

Organ antymonopolowy - UOKiK - zaprzągł system AI do pomocy przy wykrywaniu klauzul abuzywnych w umowach. Teraz przygotowuje podobne narzędzie do wykrywania oszukańczych interfejsów - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy bat na nieuczciwych przedsiębiorców. Oszustwa na celowniku
UOKiK zaprzągł Sztuczną Inteligencję do wykrywania oszustw (FORUM)

Gazeta przypomina, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykorzystuje już narzędzie informatyczne oparte na sztucznej inteligencji do wstępnej analizy wzorców umownych pod kątem niedozowolonych postanowień stosowanych przed przedsiębiorców w kontaktach z konsumentami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

UOKiK tropi oszustwa

"System AI przegląda wzorce umów pozyskane w wyniku działań własnych urzędu lub na skutek złożonych zawiadomień" - pisze "DGP". Jak wyjaśnia, narzędzie analizuje klauzule na postawie wykazu podobnych postanowień i dotychczasowych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. AI określa procentowe prawdopodobieństwo, że dana klauzula jest nieuczciwa.

UOKiK przyznaje jednocześnie, że wykorzystywanie AI wymaga stosowania środków ostrożności, takich jak: zapewnienie przejrzystości działania algorytmów czy ochrona danych osobowych i zapobieganie dyskryminacji.

"Obecnie UOKiK pracuje nad narzędziem AI do wykrywania dark patterns - zwodniczych interfejsów stosowanych w internecie do wpływania na decyzje konsumentów. Ten projekt też jest współfinansowanych ze środków unijnych" - przekazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Bank
miesiąc temu
Wykrywają klauzury abuzywne dobre, jakoś żaden bank nie otrzymał kary za takie zapisy a jest pełno tego w umowach bankowych i jeszcze wszystkie umowy zatwierdza KNF który pozwala na zapisy łamiące prawo.
Maniek
miesiąc temu
Dlaczego nie zabiorą się za Lotto i Eurojcpota jak w Niemczech kosztuje 2€ ,a w Polsce 12,50 dlaczego Polaków oszukują kto na tych biednych ciężko pracujących ludziach zbija kasę ,pozdrawiam ( nie grać w lotto
taa
miesiąc temu
prawie wszyscy dostawcy mediów, i usług komórkowych lub internetu, powinni beknąć za niesymetryczne traktowanie w komunikacji klient dostawca. Oni mogą wysyłać maile, smsy, a klient może jedynie listy polecone, lub przez infolinię. NIe przypominam sobie, aby był obowiązek posiadania i udostępniania prywatnego nru tel. do komunikacji.
adamzabawny
miesiąc temu
I od firmy Gruber.Dostali pismo i dowody.nie robia nic w tym kierunku.Nastepny skorumpowany urzad
Zibi emeryt
miesiąc temu
Powinni zacząć od Allegro i jego regulaminu!