Amerykańska firma ESS Inc. produkuje baterie oparte o technologię związaną z "chemią przepływu żelaza". Według spółki akumulatory te mogą przechowywać energię ze źródeł odnawialnych dłużej niż tradycyjne litowo-jonowe, a do tego pomaga rozwiązywać pewne problemy z niezawodnością dostaw.
Nowe baterie z żelazem i słoną wodą
Jak opisuje Bloomberg, produkty firmy zostaną wykorzystane m.in. przy wielkoskalowych projektach farm fotowoltaicznych, rozrzuconych po całych Stanach Zjednoczonych. Dzięki bateriom ESS farmy te będą mogły dostarczać prąd do gospodarstw domowych jeszcze wiele godzin po zachodzie słońca.
Produkt firmy ESS cieszy się już sporym powodzeniem. Ogromne zamówienie na niego złożyła spółka SB Energy, należąca do japońskiego giganta - SoftBanku. SB Energy ma kupić w ciągu 5 lat zapas baterii, który wystarczy do zasilania 50 tys. amerykańskich domów przez jeden dzień. Transakcja, obejmująca baterie na 2 gigawaty energii, warta jest ok. 300 mln dol.
Bloomberg podkreśla, że firma ESS powstała w 2011 r., kiedy jej założyciele: Craig Evans i Julia Song uznali, że o ile baterie litowo-jonowe odegrają kluczową rolę w elektryfikacji transportu, o tyle sieci energetyczne potrzebują czegoś innego. Chodzi nie tylko o możliwości składowania, ale też potencjał produkcyjny. Bloomberg zaznacza, że chociaż ceny baterii litowo-jonowych spadły o 90 proc. w ciągu dekady, to niektóre rzadkie metale potrzebne do ich tworzenia są wciąż bardzo drogie. Warto też wskazać, że lit może być surowcem, o który będzie coraz trudniej - a więc jego ceny mogą wzrosnąć.
Tymczasem baterie ESS składają się z płyt węglowych oraz słonej wody z żelazem. Są więc dużo tańsze i prostsze w produkcji, ale mają jedną wadę: potrzebują do działania pomp, które wprawiają cząsteczki w środku w ruch. To zaś sprawia, że baterie te są duże, opisuje Bloomberg - nie da się więc ich stosować np. w smartfonach czy laptopach.
Jak wyjaśnia agencja, obecnie baterie ESS są w stanie przechowywać energię przez ok. 12h po naładowaniu. Do tej pory firma sprzedała baterie obsługujące łącznie ok. 8 megawatów energii.