Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|
aktualizacja

Odbudowa Pałacu Saskiego. Archeolodzy znaleźli tajemniczy tunel

134
Podziel się:

Trwają prace na terenie zburzonego przez Niemców Pałacu Saskiego. Archeolodzy, którzy dokumentują historię tego miejsca, natknęli się na tajemniczy tunel, który nie istnieje na żadnych mapach ani planach miasta – informuje tvnwarszawa.pl.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Archeolodzy znaleźli tajemniczy tunel
Archeolodzy prowadzą badania w miejscu dawnego Pałacu Brühla (East News, ZOFIA BAZAK)

Teraz archeolodzy rozpoczęli badania w miejscu dawnej rezydencji Brühla, która była barokowym arcydziełem i sąsiadowała z Pałacem Saskim. Niestety, w wyniku upadku powstania warszawskiego, Pałac Brühla został zniszczony przez nazistów przy użyciu materiałów wybuchowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sielski dom na Warmii. Trudno uwierzyć, że mieszkały tam zwierzęta

Tunel pod Pałacem Brühla

W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik prasowy spółki pałac Saski Sławomir Kuliński przekazał, że rozpoczęte na początku lipca prace archeologów mają potrwać do końca roku. Brak jakichkolwiek informacji na temat tego obiektu w istniejących dokumentach i planach utrudnia zrozumienie jego roli w przeszłości.

Jest tu tunel, który biegnie w kierunku ulicy Wierzbowej. Znajduje się na około czterech metrach głębokości. Nie ma go na żadnej ewidencji ani planach, które posiadamy – mówi w rozmowie z TVN Warszawa Sławomir Kuliński.

Badania prowadzone przez archeologów przynoszą również inne fascynujące znaleziska. Pod ziemią odkryto wiele pamiątek z minionych epok, w tym fragmenty elewacji dawnego budynku. Jednak odkrycie tunelu jest bez wątpienia najbardziej intrygujące.

Teren Pałacu jest pełen potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, takich jak niewybuchy z czasu II wojny światowej, które muszą zostać bezpiecznie usunięta przez saperów. Do tej pory wydobywane przedmioty nie stanowiły jednak zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wystawa na terenie Pałacu Brühla dla turystów

Obecnie prace obejmują obszar około 4,5 tys. metrów kwadratowych. – Efekty tych prac będziemy chcieli jak najszybciej pokazać warszawiakom poprzez zorganizowanie wystawy na terenie ogrodzenia oraz wystawy samych artefaktów zaraz po zabezpieczeniu ich przez Państwowe Muzeum Archeologiczne – dodaje Kuliński.

Pałac Brühla został wybudowany w latach 1639–1642 dla marszałka sejmu i wojewody sandomierskiego Jerzego Ossolińskiego. W 1750 r. zakupił go Henryk Brühl, pierwszy minister króla Augusta III Sasa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Telesfor
4 miesiące temu
Na co ten palacyk
dziadek 70 +
9 miesięcy temu
A po co było powstanie? w tym czasie w Pradze Czesi pili kawę a Niemcy jak weszli tak wyszli.Zbrodnia Polskiego rządu na Polakach.
Johann 39
10 miesięcy temu
wymordowanie ludności polskiego kraju to straty nie do wyliczenia to jest pierwszy rząd wolnej Polski który odezwał się za swoje
Johann39
10 miesięcy temu
odbudowa Palcu to priorytet z kasy za reparacjie wystarczy brawo PIS
ponury 🤡
10 miesięcy temu
Zburzyli hitlerowscy,a takiego kraju już nie ma , więc wonnych nie znajdziemy.I żeby wam do głowy nie przyszło, że wspaniałe, praworządne i demokratyczne Niemcy mają z nimi coś wspólnego!🤪
...
Następna strona