Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Odrębny lokal to nie budynek mieszkalny. Fiskus: ulga się nie należy

13
Podziel się:

Właściciel mieszkania w budynku, w którym znajdują się cztery odrębne lokale, nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT. Nieruchomość musi spełniać określone wymogi - informuje Bankier.pl.

Odrębny lokal to nie budynek mieszkalny. Fiskus: ulga się nie należy
Żeby skorzystać z ulgi termowizyjnej, trzeba spełnić określone warunki (East News, PRZEMYSLAW ZIEMACKI)

Portal opisuje przypadek właściciela mieszkania w budynku z wyodrębnionymi czterema lokalami zdecydował się na zakup kotła (elektryczny panel c.o.) i montaż instalacji fotowoltaicznej. Koszty inwestycji postanowił odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Nie wiedział, czy może z niej skorzystać, dlatego poprosił skarbówkę o wydanie interpretacji indywidualnej - informuje Bankier.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi fala renowacji. Duże pieniądze do wzięcia

"Lokal powinien być traktowany jako samodzielny, odrębny lokal mieszkalny, w rozumieniu ustawy. Jest wydzielony trwałymi ścianami w obrębie na izby, przeznaczone do zamieszkania na stały pobyt, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych" - poinformował fiskusa właściciel mieszkania w piśmie, które cytuje serwis.

Jasne stanowisko skarbówki ws. ulgi

Co na to skarbówka? "Prawo do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej obejmuje wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wyłącznie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, czyli w budynku wolno stojącym albo budynku w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służącym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiącym konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku" - czytamy stanowisko dyrektora KIS-u w interpretacji, do której dotarł Bankier.pl.

Zgodnie z tą opinią właściciel nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ jest współwłaścicielem jednego z lokali mieszkalnych w budynku, w którym wyodrębnione zostały cztery takie lokale. Nie jest zatem współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane - wyjaśnia serwis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
rebyka
9 godz. temu
Prawo do ulgi podatkowej na termomodernizacje i zmiane zrodel energii tylko dla wlascicieli domkow jednorodzinnych to naruszenie Konstytucji. Co wiecej grupa ta dostaje roznego rodzaju bezzwrotne dotacje na te cele. Wlasciciele w budynkach wielorodzinnych nie maja prawa do niczego. A przeciez placa do spoldzielni czy wspolnoty oplaty na fundusz remontowy , z ktorego bedzie musoala byc wykonana termomodernizacja. Spoldzielnia bedzie miala fakture i ona powinna stanowic podstawe odliczen podatkowych. Ale rzad chce by miliony obywateli sami sfinansowali ten obłed unijnych urzednilow.
xxx
14 godz. temu
jak im wyjdzie że przepisy stoją na drodze do dowalenia domiaru za ogrzewanie niezgodne z unią w budynkach wielorodzinnych, to zaraz się okaże że jednak można a nawet trzeba termomodernizować - i dofinansowanie będzie się należeć jak psu micha!
Senior
16 godz. temu
Przepisy do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej są ŻLE SKONSTRUOWANE POD WZGLĘDEM PRAWNYM i zgodnością z prawem budowlanym, co narusza konstytucyjną równość obywateli wobec prawa. Przecież obywaltele płacący podatki ,n ue też, mają takie samo prawo do ulgi modernizacyjnej
Obywatel
17 godz. temu
Beznadzieja! W swoim lokalu, w którym mieszka płacæcy podatki obywatel, powinien być JEDNAKOWO TRAKTOWANY, czy to jest samodzielna czēść budynku, czy nie, bez względu na kruczki i haczyki w przepisach
Czopek
17 godz. temu
Skarbowka juz pilnuje jak pies ogrodnika aby obywatel za duzo nie skorzystal. Jak zwykle naginie i niezrozumienie przepisow, klasyka w ich wykonaniu. Bo o dofinansowaniu o uldze nie decyduje sie na podstawie prawa budowlnego, to jest zupelnie osobny rozdzial. Tu sa okreslone przepisy na podstwaie ktorych wydaje sie decyzje o dofinansowaniu termoizoalcji. I tam nie ma nic o tym jaki to budynek czy lokal. Czyli wedlug tego mundrego inaczej jak masz dziurawe okna i chcesz je wymienic to tez nic nie dostaniesz, choc masz wlasnosc lokalu to nie jestes wlascicielem budynku. Jak chcesz zatem wymienic te dziurawe okna na nowe okna to musisz wykupic najpeirw caly budynek. Ot logika dopiero.