Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Opłakane skutki dopłat do kredytów. Eksperci nie mają wątpliwości

74
Podziel się:

Dopłaty do kredytów hipotecznych nie pomagają w zakupie nieruchomości. Tak wynika z doświadczeń krajów oferujących takie programy - informuje "Puls Biznesu". Prowadzą do wzrostu cen, nie pobudzają aktywności budowlanej, nie zwiększają odsetka rodzin zamieszkujących własną nieruchomość.

Opłakane skutki dopłat do kredytów. Eksperci nie mają wątpliwości
Dopłaty do kredytów hipotecznych nie pomagają w zakupie nieruchomości (PAP, Tytus �mijewski)

Od początku przyszłego roku ma ponownie ruszyć program dopłat do kredytów hipotecznych - "Kredyt na start" - czytamy w dzienniku. Jak twierdzą autorzy tekstu, skuteczność takich programów w zwiększaniu dostępności mieszkań zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu dopłaty przekładają się na pobudzenie aktywności firm budowlanych, a w jakim na wzrost cen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mieszkania na wynajem jak Yeti. Każdy słyszał, nikt nie widział". Jest szansa na zmianę?

Subsydiowanie kredytów może przybierać dwie formy: dopłatę do wkładu własnego oraz dopłatę do raty kredytu. W jednym i drugim przypadku ekonomiczne skutki są podobne - zwiększają popyt na nieruchomości - podaje "PB". Przytacza przy tym przykłady z kilku krajów, w których testowano takie rozwiązania.

Np. brytyjski program "Help to Buy" składał się z kilku komponentów, a jednym z nich były pomocnicze kredyty państwowe na zakup nieruchomości. Gospodarstwo domowe mogło uzyskać dofinansowanie w postaci nieoprocentowanego kredytu, co zmniejszało wymagania co do wkładu własnego oraz zmniejszało dopłaty przez pierwsze lata spłacania kredytu.

Wzrost cen mieszkań w Londynie

Okazuje się, że na pograniczu metropolii Londynu jedynym skutkiem był wzrost cen, a aktywność budowlana nie zmieniła się w istotnym stopniu. Z kolei na pograniczu Anglii i Walii, gdzie po wprowadzeniu programu ceny nie uległy istotnej zmianie, wzrosła aktywność budowlana.

Różnice między tymi regionami tłumaczy się elastycznością podaży nieruchomości. Ze względu na regulacje oraz ograniczoną podaż ziemi w Londynie bardzo trudno rozpocząć nowe projekty budowlane, ale problem ten nie dotyczy wiejskich zazwyczaj terenów pogranicza Anglii i Walii. Podobne zależności zaobserwowano także w innych krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
Waldemar Buda
6 dni temu
WALDEMAE BUDA powinien siedziec za wprowadzenie kredytu 2%
Marcel
1 tyg. temu
Jak szukasz mieszkania, to polecam Home Group Black. Inwestycje w doskonałych lokalizacjach i solidna jakość budowy.
Kuba
1 tyg. temu
Deweloper SuperKrak spełnił moje oczekiwania pod każdym względem. Mieszkanie jest dokładnie takie, jakie chciałem, a ich podejście do klienta jest naprawdę super!
Rozbawiony
1 tyg. temu
Spokojnie, dopłaty i tak wejdą. Nie po to deweloperzy nagminnie korumpują polityków mieszkaniami w promocyjnych cenach, żeby nie weszły. Wystarczy spojrzeć na oświadczenia majątkowe. Na NFZ nie ma, na armię też się przytnie, ale na deweloperów na pewno się znajdzie.
Mnn
1 tyg. temu
Tak się kończy socjalizm
...
Następna strona