Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

20 tys. baryłek dziennie. Orlen ruszył z wydobyciem ropy

23
Podziel się:

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen rozpoczęło wydobycie ropy naftowej ze złoża Tyrving na Morzu Północnym - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Zasoby surowca szacowane są na ok. 25 mln baryłek.

20 tys. baryłek dziennie. Orlen ruszył z wydobyciem ropy
PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN rozpoczęło wydobycie ropy (Getty Images, Dominika Zarzycka, LightRocket, SOPA Images)

"Po uruchomieniu wydobycia z Tyrving, liczba złóż eksploatowanych przez Grupę Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrosła do 20. Zasoby wydobywalne nowego złoża wystarczą na ok. 15 lat produkcji, która w szczytowym okresie sięgnie 20 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie" - napisano.

Uruchomienie wydobycia z Tyrving nastąpiło ze znacznym wyprzedzeniem. Początkowo start eksploatacji złoża planowano dopiero na 2025 r. Partnerom koncesyjnym: Aker BP i Petoro, udało się również zakończyć wszystkie prace poniżej pierwotnie zakładanego budżetu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawet 50 proc. marży brutto na sprzedaży farb - Piotr Mikrut, prezes Grupy Śnieżka w Biznes Klasie

Orlen i norweskie wydobycie

Złoże Tyrving składa się z trzech struktur: Trell, Trine i Trell Nord, położonych ok. 2200 metrów pod dnem morza, którego głębokość w tym miejscu wynosi ok. 120 metrów. Eksploatacja złoża jest prowadzona za pomocą trzech odwiertów, które podłączono podmorskim rurociągiem do pływającej jednostki produkcyjno-magazynująco-przeładunkowej FPSO Alvheim zakotwiczonej ok. 20 km na zachód od złoża. Do tej samej jednostki podłączonojuż inne złoża należące do PGNiG Upstream Norway – Skogul i Vilje.

"Zagospodarowanie Tyrving wpisuje się w strategię PGNiG Upstream Norway, która zakłada koncentrację działalności w ramach hubów wydobywczych. Pozwala to na bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury wydobywczej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów i przyspieszenie zagospodarowania złóż. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla związanej z prowadzonym wydobyciem" - napisano.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,9 proc. udziałów w Tyrving, pozostałe należą do Aker BP (61,26 proc., operator) oraz Petoro (26,84 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Yoko
40 min. temu
Gdyby w Polsce odkryli fabrykę diamentów to i tak rozkradana zniszczą rządzący albo sprzedadzą za grosze a naród i tak nic nie zyska.
rzeszowiak
43 min. temu
Co z odwiertami na Podkarpaciu ? Ruskie za PRL-u zamykali nam te odwierty mówiąc że im ciśnienie w złożach na Kaukazie spada. A ja twierdze że to oni wiercąc na Kaukazie obniżali ciśnienie w złożach u nas na Podkarpaciu.
POL-EXIT
3 godz. temu
No to paliwo będzie po 4 zł albo i taniej, no chyba że stanie się nierentowny i zostanie sprzedany
Qaz
4 godz. temu
Co ze złożami gazu i ropy na terenie i szelfie polski czekamy aż inni się nahapią naszej kasy
Podróżnik
18 godz. temu
W hiszpani paliwo po 5.20 tylko tak mówię dla wszystkich świadomości. W Polsce, Niemczech i Francji najdrożej nawet na Czechach taniej.
...
Następna strona