- Wyjątkowo trudna sytuacja finansowa Ostrowic sprawiła, że konieczne było przygotowanie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla tej gminy. 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice zostanie zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów, a jej dotychczasowy obszar zostanie włączony do ustalonych sąsiednich dwóch gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec - przypomina resort.
Zobacz: Nowe stawki VAT. Banany będą niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie
Rząd zdecydował, że Skarb Państwa przejmie długi Ostrowic, zatem nie przejdą one sąsiednie samorządy. Wierzyciele mogą się zgłaszać do wojewody zachodniopomorskiego, który będzie analizował i weryfikował te zgłoszenia. W przypadku negatywnej weryfikacji wierzyciele będą mogli skierować sprawę do sądu.
Zadłużenie Ostrowic na koniec 2016 r. wynosiło prawie 361 proc. planowanych dochodów, a na koniec 2017 r. ponad 437 proc. Jest to najbardziej zadłużony samorząd w Polsce.
Gdy w maju pojechaliśmy do Ostrowic, pytania o to, skąd wzięło się tak gigantyczne zadłużenie, zadaliśmy m.in. Agnieszce Wróblewskiej, komisarzowi gminy. - Niegospodarność, która trwała przez lata. Naprawdę trudno wskazać jedną przyczynę, która doprowadziła do sytuacji, że gmina musi być wygaszona - odpowiedziała krótko.
Wróblewska przejęła zarządzenia gminą po tym, jak jej poprzedni wójt został zawieszony. Zarówno on, jak i skarbniczka zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej za niegospodarność.
Po likwidacji gminy nie będzie już potrzebny gminny urząd. Budynek urzędu przeznaczono na posterunek policji. Działa od listopada.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl