Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Oto gospodarcze plany Chin na czas po pandemii. Większy eksport i nacisk na wzrost PKB

12
Podziel się:

W 2023 r. wzrost gospodarczy Chin ma powrócić do normalnego tempa. Zwiększyć się ma również eksport państwa. – Nasze państwo jest otwarte na świat i zagraniczne inwestycje – przekonuje odpowiedzialny za sprawy gospodarcze wicepremier Chin Liu He we wtorek na Światowym Forum Gospodarczym w szwajcarskim Davos.

Oto gospodarcze plany Chin na czas po pandemii. Większy eksport i nacisk na wzrost PKB
Chiny chcą powrócić do normalnego tempa wzrostu PKB i eksportu po pandemii koronawirusa. Na zdjęciu Liu He, wicepremier Chin (PAP, PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER)

Liu He w swoim wystąpieniu 11 razy wspominał o wzmocnieniu współpracy międzynarodowej i podtrzymaniu pokoju na świecie – wylicza agencja Reutera.

Oto gospodarcze plany Chin

Zarazem Chiny mają zamiar podtrzymywać rozwój sektora prywatnego, promować konkurencję i pogłębiać reform państwowych koncernów. Wicepremier dodał też, że dla Chin nie ma powrotu do gospodarki planowej, jak sugerują niektórzy.

Liu He nie sprecyzował, kto miałby wysuwać takie twierdzenia. Jego zapewnienia o odrzuceniu modelu komunistycznego pojawiają się w momencie, kiedy głównym priorytetem rządu w Pekinie staje się ponownie gospodarka, a nie kontrolowanie epidemii COVID-19 – komentuje Reuters.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po cichu, z uśmiechem i pieniędzmi. Tak Chińczycy kolonizują Europę
W Chinach inwestycje zagraniczne są mile widziane, a drzwi do Chin będą otwierać się jeszcze szerzej – zapewnia Liu He.

Przemówienie wicepremiera Chin to jeden z najbardziej wyraźnych sygnałów, że Pekin chce się ponownie zaangażować w kluczowe kwestie światowej gospodarki, przyciągać inwestycje i ożywiać gospodarkę – zaznacza Reuters.

Koniec z walką COVID-19

Z powodu surowych restrykcji mających ograniczyć rozwój pandemii, nazwaną polityką "zero-covid", Chiny przez niemal trzy lata były w dużej mierze odcięte od reszty świata. A to wpłynęło na zmniejszenie inwestycji. W 2022 r. chiński PKB zwiększył się o 3 proc. To był to jeden z najgorszych wyników w ciągu ostatniego półwiecza, daleki od zakładanego celu na poziomie 5,5 proc.

Jednak pod koniec ubiegłego roku władze Państwa Środka niemal całkowicie zniosły ograniczenia sanitarne, co wywołało ogromną falę zakażeń koronawirusem. Liu He zapewnił, że obecnie sytuacja jest już opanowana. W jego ocenie tempo, w jakim ludzie wracają do zdrowia po infekcjach, jest "zaskakujące".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Pytanie
rok temu
Porzuciły 0 COVID w samym środku plandemii. Widać boją się jeszcze ludzi i ich protestów. Jak długo?
Zadanie domow...
rok temu
Chiny porzuciły tę chorą praktykę już 3 tygodnie temu
Leon
rok temu
A my Europejczycy przestańmy karmić chińskiego smoka...
Greg
rok temu
Pachołki klausa schwaba pojechały do davos. Po nowe wytyczne plandemiczne. Po powrocie powinni podlegać kwarantannie, najlepiej dożywotniej.
cebularz
rok temu
Teraz Ameryka powinna unieważnić wszystkie dolary i wydać nowe. Cały Shenzhen pójdzie uprawiać pole, żeby było pod dostatkiem ryżu.